Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Voltage | 24 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Bore Diameter | 10.5 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 4 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Flange Diameter | 89 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 30, 85, 50 |
| Connecting Angle | 30 ° |
| Pinion Rest Position | 28 mm |
| Type | Starter |
| Bore Diameter 2 | 10.5 mm |
| Bore Diameter 3 | 10.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Function | Starter |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 20 ° |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 30 ° |
Important compatibility info
| Replaces | 0204715909 |
| Function | Brake Booster |
| Diameter | 228 mm |
| Type | Brake Booster |
Important compatibility info
| Replaces | 0204715909 |
| Function | Brake Booster |
| Diameter | 228 mm |
| Type | Brake Booster |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 31.4 mm |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Number of grooves | 7 |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 173 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 31.4 mm |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Number of grooves | 7 |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 173 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
| Replaces | 0444023040 |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
| Replaces | 0444023040 |
Important compatibility info
| Distance from pulley to alternator | 33 mm |
| Clamp | B+(M8),COM |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 7 |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 185 A |
| Plug Type ID | PL124 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Length | 198 mm |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Distance from pulley to alternator | 33 mm |
| Clamp | B+(M8),COM |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 7 |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 185 A |
| Plug Type ID | PL124 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Length | 198 mm |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
Important compatibility info
| Fuel Mixture Formation | Unit Pump System (UPS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Function | Unit Injector (UI) |
| Type | Unit Injector (UI) |
Important compatibility info
| Fuel Mixture Formation | Unit Pump System (UPS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Function | Unit Injector (UI) |
| Type | Unit Injector (UI) |
Important compatibility info
| Operating Mode | Mechanical |
| Fuel Type | Diesel |
| Pump Type | Gear Pump |
| Type | Fuel Pump / Pump, fuel pre-supply |
| Function | Fuel Pump / Pump, fuel pre-supply |
Important compatibility info
| Operating Mode | Mechanical |
| Fuel Type | Diesel |
| Pump Type | Gear Pump |
| Type | Fuel Pump / Pump, fuel pre-supply |
| Function | Fuel Pump / Pump, fuel pre-supply |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Voltage | 14 V |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Length | 182 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | 129 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 42.5 mm |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Voltage | 14 V |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Length | 182 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | 129 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 42.5 mm |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 29.6 mm |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Number of grooves | 8 |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 187 mm |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Plug Type ID | 166 |
| Clamp | B+(M8) |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 29.6 mm |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Number of grooves | 8 |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 187 mm |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Plug Type ID | 166 |
| Clamp | B+(M8) |
Important compatibility info
| Type | Particle Sensor |
| Function | Particle Sensor |
Important compatibility info
| Type | Particle Sensor |
| Function | Particle Sensor |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Pinion Rest Position | 1 mm |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 212 mm |
| Number of Teeth | 15 |
| Bore Diameter | 11 mm |
| Flange Diameter | 70 mm |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 40 ° |
| Bore Diameter 2 | 8.5 mm |
| Bore Diameter 3 | 8.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 140 ° |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 40 ° |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Pinion Rest Position | 1 mm |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 212 mm |
| Number of Teeth | 15 |
| Bore Diameter | 11 mm |
| Flange Diameter | 70 mm |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 40 ° |
| Bore Diameter 2 | 8.5 mm |
| Bore Diameter 3 | 8.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 140 ° |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 40 ° |
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 125 |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 53.5 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8) |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 57.2 mm |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 125 |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 53.5 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8) |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 57.2 mm |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | PL180 |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 5 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8),F,L |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 54 mm |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | PL180 |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 5 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8),F,L |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 54 mm |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














