Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Extra Description | Rear |
| Function | Wiper Blade |
| Length 1 | 380 mm |
| Type | Wiper Blade |
| Title | Bosch Super Plus Conventional Blade Rear 380mm |
| Replaces | 3397004753; 3397011135 |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Patented internal metal spring strip for consistent and even contact pressure
- Internal metal strip reduces the chance of corrosion and freezing
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Extra Description | Rear |
| Function | Wiper Blade |
| Length 1 | 380 mm |
| Type | Wiper Blade |
| Title | Bosch Super Plus Conventional Blade Rear 380mm |
| Replaces | 3397004753; 3397011135 |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Patented internal metal spring strip for consistent and even contact pressure
- Internal metal strip reduces the chance of corrosion and freezing
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Height | 92 mm |
| Diameter | 71.5 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 19.3 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 92 mm |
| Diameter | 71.5 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 19.3 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Replaces | 1237330266; 1237330296; 1237330334 |
| Function | Capacitor, ignition system |
| Type | Capacitor, ignition system |
Important compatibility info
| Replaces | 1237330266; 1237330296; 1237330334 |
| Function | Capacitor, ignition system |
| Type | Capacitor, ignition system |
Important compatibility info
| Function | Capacitor, ignition system |
| Type | Capacitor, ignition system |
Important compatibility info
| Function | Capacitor, ignition system |
| Type | Capacitor, ignition system |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Height | 92 mm |
| Outer diameter | 72 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Height | 92 mm |
| Outer diameter | 72 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H4 |
| Rated Power | 75/70 W |
| Type | Bulb, spotlight |
| Function | Bulb, spotlight |
| Extra Description | Trucklight Maxlife WS |
| Base design light bulb | P43t |
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H4 |
| Rated Power | 75/70 W |
| Type | Bulb, spotlight |
| Function | Bulb, spotlight |
| Extra Description | Trucklight Maxlife WS |
| Base design light bulb | P43t |
Important compatibility info
| Height | 53 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Thread Size | M 20 x 1,5 |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1.5 bar |
| Gasket inner diameter | 54 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 61 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Height | 53 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Thread Size | M 20 x 1,5 |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1.5 bar |
| Gasket inner diameter | 54 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 61 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Outer diameter | 62 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Height 1 | 112 mm |
| Inner diameter 2 | 32 mm |
| Inner diameter 1 | 49 mm |
| Height | 118 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 62 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Height 1 | 112 mm |
| Inner diameter 2 | 32 mm |
| Inner diameter 1 | 49 mm |
| Height | 118 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Length | 140 mm |
| Function | Brake Hose |
| Inner thread 1 | M10x1 mm |
| Type | Brake Hose |
| Inner thread 2 | M10x1 mm |
Important compatibility info
| Length | 140 mm |
| Function | Brake Hose |
| Inner thread 1 | M10x1 mm |
| Type | Brake Hose |
| Inner thread 2 | M10x1 mm |
Important compatibility info
| Version with active carbon (Part No.) | 1987432357 |
| Length | 252 mm |
| Height | 32 mm |
| Width | 216 mm |
| Quantity | 1 |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Highly efficient version with active carbon (P/No) | 0986628604 |
Important compatibility info
| Version with active carbon (Part No.) | 1987432357 |
| Length | 252 mm |
| Height | 32 mm |
| Width | 216 mm |
| Quantity | 1 |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Highly efficient version with active carbon (P/No) | 0986628604 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Extra Description | Rear |
| Function | Wiper Blade |
| Length 1 | 400 mm |
| Title | Bosch Super Plus Plastic Design Blade Rear 400mm |
| Type | Wiper Blade |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Extra Description | Rear |
| Function | Wiper Blade |
| Length 1 | 400 mm |
| Title | Bosch Super Plus Plastic Design Blade Rear 400mm |
| Type | Wiper Blade |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Thread Size | 3/4" 16 UNF-2B |
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 89 mm |
| Gasket inner diameter | 63 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Bypass Valve Opening Pressure | 2.2 bar |
| Gasket outer diameter | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Thread Size | 3/4" 16 UNF-2B |
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 89 mm |
| Gasket inner diameter | 63 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Bypass Valve Opening Pressure | 2.2 bar |
| Gasket outer diameter | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 94 mm |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
| Height | 70 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4" 16 UNF-2B |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 94 mm |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
| Height | 70 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4" 16 UNF-2B |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 400 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 400 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Title | Bosch Super Plus Conventional Blade Rear 250mm |
| Extra Description | Rear |
| Length 1 | 250 mm |
| Function | Wiper Blade |
| Type | Wiper Blade |
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Patented internal metal spring strip for consistent and even contact pressure
- Internal metal strip reduces the chance of corrosion and freezing
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Title | Bosch Super Plus Conventional Blade Rear 250mm |
| Extra Description | Rear |
| Length 1 | 250 mm |
| Function | Wiper Blade |
| Type | Wiper Blade |
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Patented internal metal spring strip for consistent and even contact pressure
- Internal metal strip reduces the chance of corrosion and freezing
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














