Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 439 mm |
| Height | 121 mm |
| Width | 121 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Thread Measurement 1 | M16 x 1,5 |
| Thread Measurement 2 | M16 x 1,5 |
| Paired article numbers | TC8395 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Fuel Feed Unit |
| Fuel Type | Diesel |
| Type | Fuel Feed Unit |
| Additional Information 2 | without pressure sensor |
| Additional Information | without gasket/seal |
Important compatibility info
| Function | Fuel Feed Unit |
| Fuel Type | Diesel |
| Type | Fuel Feed Unit |
| Additional Information 2 | without pressure sensor |
| Additional Information | without gasket/seal |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 510 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 570 mm |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2163 |
| Material | Sheet Steel |
| Replaces | TC2849; TC8094 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 510 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 570 mm |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2163 |
| Material | Sheet Steel |
| Replaces | TC2849; TC8094 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Right, Front |
| Length | 450 mm |
| Width | 450 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4941 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Right, Front |
| Length | 450 mm |
| Width | 450 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4941 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Length | 465 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 450 mm |
| Height | 110 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | TC1937 |
Important compatibility info
| Length | 465 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 450 mm |
| Height | 110 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | TC1937 |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Length | 450 mm |
| Height | 120 mm |
| Width | 355 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | TC3907 |
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Length | 450 mm |
| Height | 120 mm |
| Width | 355 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | TC3907 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 330 mm |
| Height | 82 mm |
| Length | 620 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Material | Cast Steel |
| Paired article numbers | TC2472 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 330 mm |
| Height | 82 mm |
| Length | 620 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Material | Cast Steel |
| Paired article numbers | TC2472 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Upper |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | TC7053 |
| Width | 283 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Length | 359 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Upper |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | TC7053 |
| Width | 283 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Length | 359 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Length | 447 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 415 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC3210 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Length | 447 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 415 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC3210 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Length | 450 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 405 mm |
| Height | 115 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC3862 |
Important compatibility info
| Length | 450 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 405 mm |
| Height | 115 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC3862 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | N//A |
| Placement on Vehicle | Left, Front Axle |
| Length | 450 mm |
| Width | 450 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4746 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | N//A |
| Placement on Vehicle | Left, Front Axle |
| Length | 450 mm |
| Width | 450 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4746 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Lower, Front |
| Length | 460 mm |
| Height | 100 mm |
| Width | 440 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC8809 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Lower, Front |
| Length | 460 mm |
| Height | 100 mm |
| Width | 440 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC8809 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Front |
| Length | 532 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 85 mm |
| Material | Aluminium/Grey Cast Iron |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Thread Measurement 1 | M14 x 1,5 |
| Paired article numbers | TC9127 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Front |
| Length | 532 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 85 mm |
| Material | Aluminium/Grey Cast Iron |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Thread Measurement 1 | M14 x 1,5 |
| Paired article numbers | TC9127 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC3795 |
| Length | 465 mm |
| Height | 85 mm |
| Width | 405 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














