Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 440 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Diameter 1 | 405 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 440 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Diameter 1 | 405 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Inlet Diameter | 22.6 mm |
| Outlet Diameter | 22.6 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 602 mm |
| Core Width | 521 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Inlet Diameter | 22.6 mm |
| Outlet Diameter | 22.6 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 602 mm |
| Core Width | 521 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 483 mm |
| Core Length | 485 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 483 mm |
| Core Length | 485 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 533 mm |
| Core Width | 485 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 533 mm |
| Core Width | 485 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 678 mm |
| Core Width | 300 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 678 mm |
| Core Width | 300 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 653 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Width | 445 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 6302006 |
Important compatibility info
| Core Length | 653 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Width | 445 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 6302006 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 658 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 658 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Width | 379 mm |
| Core Length | 576 mm |
| Inlet Diameter | 13.8 mm |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Width | 379 mm |
| Core Length | 576 mm |
| Inlet Diameter | 13.8 mm |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 606 mm |
| Core Width | 303 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 606 mm |
| Core Width | 303 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Diameter 1 | 114 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Diameter 1 | 114 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 405 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 405 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 636 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 636 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 11.7 mm |
| Outlet Diameter | 8.6 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 595 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 11.7 mm |
| Outlet Diameter | 8.6 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 595 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 23 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














