Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Title | Bosch Super Plus Plastic Design Blade Rear 240mm |
| Length 1 | 240 mm |
| Function | Wiper Blade |
| Extra Description | Rear |
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Type | Wiper Blade |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Title | Bosch Super Plus Plastic Design Blade Rear 240mm |
| Length 1 | 240 mm |
| Function | Wiper Blade |
| Extra Description | Rear |
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Type | Wiper Blade |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Filter type | Pre-filter |
| Function | Urea Filter |
| Type | Urea Filter |
Important compatibility info
| Filter type | Pre-filter |
| Function | Urea Filter |
| Type | Urea Filter |
Important compatibility info
| Thread Size | M 20 x 1,5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Quantity | 1 |
| Type | Oil Filter |
| Height | 85 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1 bar |
| Gasket outer diameter | 71 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M 20 x 1,5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Quantity | 1 |
| Type | Oil Filter |
| Height | 85 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1 bar |
| Gasket outer diameter | 71 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 213 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 213 mm |
| Replaces | 1457432141 |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 213 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 213 mm |
| Replaces | 1457432141 |
Important compatibility info
| Length | 200 mm |
| Type | Brake Hose |
| Inner thread 1 | M10x1 mm |
| Inner thread 2 | M10x1 mm |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Length | 200 mm |
| Type | Brake Hose |
| Inner thread 1 | M10x1 mm |
| Inner thread 2 | M10x1 mm |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Extra Description | Rear |
| Length 1 | 260 mm |
| Function | Wiper Blade |
| Type | Wiper Blade |
| Title | Bosch Super Plus Plastic Design Blade Rear 260mm |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Extra Description | Rear |
| Length 1 | 260 mm |
| Function | Wiper Blade |
| Type | Wiper Blade |
| Title | Bosch Super Plus Plastic Design Blade Rear 260mm |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Thread Size | 3/4" 16 UNF-2B |
| Outer diameter | 76 mm |
| Additional Information 2 | with two anti-return valves |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1 bar |
| Height | 89 mm |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | 3/4" 16 UNF-2B |
| Outer diameter | 76 mm |
| Additional Information 2 | with two anti-return valves |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1 bar |
| Height | 89 mm |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
Important compatibility info
| Combi Switch Function | Normally Open Contact |
| Current Strength | 40 A |
| Relay function | Normally open contact |
| Temperature range to | 85 °C |
| Temperature range from | -40 °C |
| Voltage | 12 V |
| Type | Multifunctional Relay |
| Function | Multifunctional Relay |
Important compatibility info
| Combi Switch Function | Normally Open Contact |
| Current Strength | 40 A |
| Relay function | Normally open contact |
| Temperature range to | 85 °C |
| Temperature range from | -40 °C |
| Voltage | 12 V |
| Type | Multifunctional Relay |
| Function | Multifunctional Relay |
Important compatibility info
| Height | 102 mm |
| Diameter | 63 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 102 mm |
| Diameter | 63 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 228.5 mm |
| Height | 26.5 mm |
| Length | 308 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Quantity | 1 |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 228.5 mm |
| Height | 26.5 mm |
| Length | 308 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Quantity | 1 |
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Width | 78 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Height | 58.3 mm |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Width | 78 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Height | 58.3 mm |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Extra Description | Rear |
| Title | Bosch Super Plus Plastic Design Blade Rear 350mm |
| Length 1 | 350 mm |
| Function | Wiper Blade |
| Type | Wiper Blade |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Extra Description | Rear |
| Title | Bosch Super Plus Plastic Design Blade Rear 350mm |
| Length 1 | 350 mm |
| Function | Wiper Blade |
| Type | Wiper Blade |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
Important compatibility info
| Type | Bulb, headlight |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | H7 |
| Rated Power | 55 W |
| Function | Bulb, headlight |
| Extra Description | Xenon Blue BL |
| Base design light bulb | PX26d |
| Title | Headlamp Halogen - H7 12V 55W PX26d - Xenon Blue |
Additional Information
- Intense bluish-white light provides appearance of xenon for a headlamp bulb
- More comfortable for the eyes than light from conventional halogen headlamps.
- Performance Upgrade, Single Blister Pack
- Provides better reflections from road markings and signs
- Warranty Period - 1 Year
- E marked for legal use on UK roads
- ECE - H7
Important compatibility info
| Type | Bulb, headlight |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | H7 |
| Rated Power | 55 W |
| Function | Bulb, headlight |
| Extra Description | Xenon Blue BL |
| Base design light bulb | PX26d |
| Title | Headlamp Halogen - H7 12V 55W PX26d - Xenon Blue |
Additional Information
- Intense bluish-white light provides appearance of xenon for a headlamp bulb
- More comfortable for the eyes than light from conventional halogen headlamps.
- Performance Upgrade, Single Blister Pack
- Provides better reflections from road markings and signs
- Warranty Period - 1 Year
- E marked for legal use on UK roads
- ECE - H7
Important compatibility info
| Temperature range to | 85 °C |
| Combi Switch Function | Changeover Contact |
| Resistance | 210 Ohm |
| Replaces | 0332209206; 0332209216 |
| Temperature range from | -40 °C |
| Voltage | 24 V |
| Relay function | Central electrics |
| Type | Relay, ABS |
| Function | Relay, ABS |
| Current Strength | 20 A |
Important compatibility info
| Temperature range to | 85 °C |
| Combi Switch Function | Changeover Contact |
| Resistance | 210 Ohm |
| Replaces | 0332209206; 0332209216 |
| Temperature range from | -40 °C |
| Voltage | 24 V |
| Relay function | Central electrics |
| Type | Relay, ABS |
| Function | Relay, ABS |
| Current Strength | 20 A |
Important compatibility info
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Length | 255 mm |
| Inner thread 1 | M10x1 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Length | 255 mm |
| Inner thread 1 | M10x1 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














