Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 480 mm |
| Core Length | 510 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 480 mm |
| Core Length | 510 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 466 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 466 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Radiator, traction battery |
| Function | Radiator, traction battery |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, traction battery |
| Function | Radiator, traction battery |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 378 mm |
| Core Width | 88 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Length | 603 mm |
| Core Width | 434 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Length | 603 mm |
| Core Width | 434 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 505 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 505 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, 1st. row |
| Type | Switch, seat adjustment |
| Function | Switch, seat adjustment |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 127 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Diameter 2 | 127 mm |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Power [W] | 240 W |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 127 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Diameter 2 | 127 mm |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Power [W] | 240 W |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 485 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 485 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Length | 728 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Length | 728 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with expansion valve |
| Type | Evaporator, air conditioning |
| Function | Evaporator, air conditioning |
| Core Length | 222 mm |
| Core Width | 235 mm |
| Core Depth | 116 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with expansion valve |
| Type | Evaporator, air conditioning |
| Function | Evaporator, air conditioning |
| Core Length | 222 mm |
| Core Width | 235 mm |
| Core Depth | 116 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 369 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 369 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Length | 657 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Length | 657 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 340 mm |
| Rated Power | 260 W |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 340 mm |
| Rated Power | 260 W |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 30 mm |
| Core Width | 421 mm |
| Core Length | 688 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 30 mm |
| Core Width | 421 mm |
| Core Length | 688 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 14.4 mm |
| Outlet Diameter | 11.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 12 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
















