Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 14.4 mm |
| Outlet Diameter | 11.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 408 mm |
| Core Length | 610 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 408 mm |
| Core Length | 610 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 647 mm |
| Core Width | 397 mm |
| Core Depth | 30 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 647 mm |
| Core Width | 397 mm |
| Core Depth | 30 mm |
Important compatibility info
| Length | 538 mm |
| Height | 217 mm |
| Width | 399 mm |
| Additional Information 2 | without sensor, with top |
| Colour | White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Length | 538 mm |
| Height | 217 mm |
| Width | 399 mm |
| Additional Information 2 | without sensor, with top |
| Colour | White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Diameter 1 | 468 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Diameter 1 | 468 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 290 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 290 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Diameter 1 | 392 mm |
| Type | Fan, engine cooling |
| Connector Shape | oval |
| Rated Power | 250 W |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud, Brushless Motor |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Diameter 1 | 392 mm |
| Type | Fan, engine cooling |
| Connector Shape | oval |
| Rated Power | 250 W |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud, Brushless Motor |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 300 W |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 392 mm |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Replaces | 47743 |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 300 W |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 392 mm |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Replaces | 47743 |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with adapter |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 564 mm |
| Core Width | 493 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with adapter |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 564 mm |
| Core Width | 493 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| for OE number | 7802A237 |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| for OE number | 7802A237 |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 592 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 592 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 450 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 450 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 780 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 780 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 622 mm |
| Core Width | 341 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 622 mm |
| Core Width | 341 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 420 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















