Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 420 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 607 mm |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 607 mm |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 500 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 500 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 328 mm |
| Core Length | 656 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 328 mm |
| Core Length | 656 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 677 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 377 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 677 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 377 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 449 mm |
| Core Length | 670 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 449 mm |
| Core Length | 670 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 295 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 295 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 673 mm |
| Core Width | 372 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 673 mm |
| Core Width | 372 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 395 mm |
| Core Width | 325 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 395 mm |
| Core Width | 325 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 738 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 738 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 416 mm |
| Core Length | 780 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 416 mm |
| Core Length | 780 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 622 mm |
| Core Width | 419 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 622 mm |
| Core Width | 419 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Length | 628 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Length | 628 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 610 mm |
| Core Width | 410 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 610 mm |
| Core Width | 410 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 430 mm |
| Core Length | 470 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















