Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 430 mm |
| Core Length | 470 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Inner diameter 1 | 53 mm |
| Colour | Red |
| Inner diameter 2 | 50 mm |
| for OE number | A9065285082 |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Inner diameter 1 | 53 mm |
| Colour | Red |
| Inner diameter 2 | 50 mm |
| for OE number | A9065285082 |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 97 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 97 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 308 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 308 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 22.7 mm |
| Outlet Diameter | 18.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 357 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 22.7 mm |
| Outlet Diameter | 18.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 357 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 530 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Core Width | 386 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Core Length | 530 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Core Width | 386 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 676 mm |
| Core Width | 447 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 676 mm |
| Core Width | 447 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 669 mm |
| Core Width | 377 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 669 mm |
| Core Width | 377 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 320 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 320 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Title | HSS A100 Jobber Drill Bit - 11.0mm - Pack Of 5 |
Additional Information
- Range 10.5-13mm HSS A100 Jobber Drill Bit
- Right handed/118° Point Angle
- General Purpose Use Only
- DIN 338/ISO 235
- Pack of 5
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Title | HSS A100 Jobber Drill Bit - 11.0mm - Pack Of 5 |
Additional Information
- Range 10.5-13mm HSS A100 Jobber Drill Bit
- Right handed/118° Point Angle
- General Purpose Use Only
- DIN 338/ISO 235
- Pack of 5
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 572 mm |
| Core Width | 341 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 572 mm |
| Core Width | 341 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 484 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 484 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 90 mm |
| Core Width | 186 mm |
| Core Length | 350 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 90 mm |
| Core Width | 186 mm |
| Core Length | 350 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 470 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Depth | 26 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













