Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Core Depth | 90 mm |
| Core Width | 186 mm |
| Core Length | 350 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 470 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 470 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Length | 438 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 214101HJ0A |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Length | 438 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 214101HJ0A |
Important compatibility info
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 350 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 90 mm |
Important compatibility info
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 350 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 90 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 17 mm |
| Inlet Diameter | 19.7 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 666 mm |
| Core Width | 403 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 17 mm |
| Inlet Diameter | 19.7 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 666 mm |
| Core Width | 403 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 644 mm |
| Core Width | 377 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 19.8 mm |
| Outlet Diameter | 17.2 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 644 mm |
| Core Width | 377 mm |
| Core Depth | 12 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 19.8 mm |
| Outlet Diameter | 17.2 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 770 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 405 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 770 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 405 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Core Length | 616 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 578 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Core Length | 616 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 578 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 655 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 655 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 257 mm |
| Core Width | 217 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 257 mm |
| Core Width | 217 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 627 mm |
| Core Width | 526 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 627 mm |
| Core Width | 526 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 519 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 20 mm |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 519 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 20 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 518 mm |
| Core Width | 382 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 18.3 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Inlet Diameter | 18.3 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














