Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Core Length | 518 mm |
| Core Width | 382 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 18.3 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Inlet Diameter | 18.3 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 348 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 348 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 100 mm |
| Core Width | 133 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 100 mm |
| Core Width | 133 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 574 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 574 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 701 mm |
| Core Width | 480 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 701 mm |
| Core Width | 480 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 643 mm |
| Core Width | 345 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 643 mm |
| Core Width | 345 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Evaporator, air conditioning |
| Function | Evaporator, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 255 mm |
| Core Width | 303 mm |
| Core Depth | 38 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Evaporator, air conditioning |
| Function | Evaporator, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 255 mm |
| Core Width | 303 mm |
| Core Depth | 38 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 383 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 8602877 |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 383 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 8602877 |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 612 mm |
| Core Width | 459 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 612 mm |
| Core Width | 459 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 365 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 585 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Halla HCC |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 365 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 585 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Halla HCC |
Important compatibility info
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 710 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 1135 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 710 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 1135 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 127 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 127 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 18.5 mm |
| Inlet Diameter | 18.5 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 495 mm |
| Core Width | 352 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















