Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 18.5 mm |
| Inlet Diameter | 18.5 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 495 mm |
| Core Width | 352 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 390 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 390 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Power [W] | 186 W |
| Diameter 1 | 153 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Power [W] | 186 W |
| Diameter 1 | 153 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Width | 142 mm |
| Core Length | 665 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Width | 142 mm |
| Core Length | 665 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | without rubber mount(s) |
| Core Depth | 90 mm |
| Core Width | 126 mm |
| Core Length | 451 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | without rubber mount(s) |
| Core Depth | 90 mm |
| Core Width | 126 mm |
| Core Length | 451 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 518 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 518 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 501 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 346 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 501 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 346 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 767 mm |
| Core Width | 456 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 767 mm |
| Core Width | 456 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 395 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 395 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 127 mm |
| Core Length | 740 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 127 mm |
| Core Length | 740 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Power [W] | 260 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 119 mm |
| Type | Interior Blower |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Power [W] | 260 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 119 mm |
| Type | Interior Blower |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 350 mm |
| Core Length | 608 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















