Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 350 mm |
| Core Length | 608 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Diameter | 813 mm |
| Replaces | 49869 |
| Function | Fan Wheel, engine cooling |
| Type | Fan Wheel, engine cooling |
| Centering Diameter | 252 mm |
| Number of Fan Blades | 13 |
Important compatibility info
| Diameter | 813 mm |
| Replaces | 49869 |
| Function | Fan Wheel, engine cooling |
| Type | Fan Wheel, engine cooling |
| Centering Diameter | 252 mm |
| Number of Fan Blades | 13 |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 37 mm |
| Core Width | 200 mm |
| Core Length | 673 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 37 mm |
| Core Width | 200 mm |
| Core Length | 673 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 493 mm |
| Core Length | 580 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 493 mm |
| Core Length | 580 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 391 mm |
| Core Length | 618 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 11.9 mm |
| Outlet Diameter | 8.9 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 391 mm |
| Core Length | 618 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 11.9 mm |
| Outlet Diameter | 8.9 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Voltage | 24 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 132 mm |
| Inlet Diameter | 17.7 mm |
| Outlet Diameter | 14.6 mm |
| Connector Shape | round |
| Compressor ID | SD7H15 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 100 |
| Oil Fill Quantity | 200 ml |
| Number of grooves | 8 |
| Cylinder Head ID (Compressor) | WV / WZ |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Voltage | 24 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 132 mm |
| Inlet Diameter | 17.7 mm |
| Outlet Diameter | 14.6 mm |
| Connector Shape | round |
| Compressor ID | SD7H15 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 100 |
| Oil Fill Quantity | 200 ml |
| Number of grooves | 8 |
| Cylinder Head ID (Compressor) | WV / WZ |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 470 mm |
| Rated Power | 300 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 470 mm |
| Rated Power | 300 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 305 mm |
| Core Depth | 28 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 305 mm |
| Core Depth | 28 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 315 mm |
| Core Width | 126 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 315 mm |
| Core Width | 126 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 360 mm |
| Rated Power | 130 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 360 mm |
| Rated Power | 130 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 575 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| for OE number | 8G9119710AC |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 575 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| for OE number | 8G9119710AC |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 614 mm |
| Core Width | 500 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 614 mm |
| Core Width | 500 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 697 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 210 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 697 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 210 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 294 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 294 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 766 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 16 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















