Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 766 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 215 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 194 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 215 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 194 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Length | 493 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Length | 493 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 12 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Core Length | 675 mm |
| Core Width | 416 mm |
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Core Depth | 12 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Core Length | 675 mm |
| Core Width | 416 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.2 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 574 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.2 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 574 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 155 mm |
| Core Length | 200 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 155 mm |
| Core Length | 200 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 12 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 432 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 17 mm |
| Outlet Diameter | 12.7 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 12 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 432 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 17 mm |
| Outlet Diameter | 12.7 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 17 mm |
| Inlet Diameter | 19.6 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 644 mm |
| Core Width | 403 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 17 mm |
| Inlet Diameter | 19.6 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 644 mm |
| Core Width | 403 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 304 mm |
| Core Length | 465 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 304 mm |
| Core Length | 465 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Length | 622 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 419 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Length | 622 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 419 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 684 mm |
| Core Width | 447 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Inlet Diameter | 13.7 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 12 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Length | 684 mm |
| Core Width | 447 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Inlet Diameter | 13.7 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 12 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Length | 348 mm |
| Function | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 54 mm |
| Height | 54 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Cooler, exhaust gas recirculation |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Length | 348 mm |
| Function | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 54 mm |
| Height | 54 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Cooler, exhaust gas recirculation |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 605 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 605 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Length | 518 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















