Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC1031 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 406 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Width | 398 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC1031 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 406 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Width | 398 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Rear |
| Length | 450 mm |
| Width | 450 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Rear |
| Length | 450 mm |
| Width | 450 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 172 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 49 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3473 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 16.2 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 172 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 49 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3473 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 16.2 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left, Right |
| Length | 283 mm |
| Height | 82 mm |
| Width | 52 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Thread Measurement 1 | M12 x 1,25 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left, Right |
| Length | 283 mm |
| Height | 82 mm |
| Width | 52 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Thread Measurement 1 | M12 x 1,25 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Front |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Thickness/Strength 1 | 61 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Front |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Thickness/Strength 1 | 61 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 355 mm |
| Paired article numbers | TC3088 |
| Placement on Vehicle | Left, Upper |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 145 mm |
| Height | 45 mm |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Length | 355 mm |
| Paired article numbers | TC3088 |
| Placement on Vehicle | Left, Upper |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 145 mm |
| Height | 45 mm |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Length | 320 mm |
| Placement on Vehicle | Left, Upper, Front |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 40 mm |
| Height | 59 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2973 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Length | 320 mm |
| Placement on Vehicle | Left, Upper, Front |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 40 mm |
| Height | 59 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2973 |
Important compatibility info
| Length | 320 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 40 mm |
| Height | 59 mm |
| Paired article numbers | TC2972 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Right, Front |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Length | 320 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 40 mm |
| Height | 59 mm |
| Paired article numbers | TC2972 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Right, Front |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Length | 481 mm |
| Height | 68 mm |
| Width | 180 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Semi-Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC7789 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Length | 481 mm |
| Height | 68 mm |
| Width | 180 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Semi-Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC7789 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Length | 420 mm |
| Paired article numbers | TC1329 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 350 mm |
| Height | 80 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Length | 420 mm |
| Paired article numbers | TC1329 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 350 mm |
| Height | 80 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Length | 455 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 270 mm |
| Height | 68 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2607 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
Important compatibility info
| Length | 455 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 270 mm |
| Height | 68 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2607 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
Important compatibility info
| Replaced by | GN10949-12B1 |
| Replaces | GN10447-12B1 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Replaced by | GN10949-12B1 |
| Replaces | GN10447-12B1 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 62 mm |
| Outer diameter 1 | 66 mm |
| Inner diameter 1 | 22 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | TD664W |
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 62 mm |
| Outer diameter 1 | 66 mm |
| Inner diameter 1 | 22 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | TD664W |
Important compatibility info
| Type | Bushing, axle beam |
| Function | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer, Rear, Lower, Front |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Outer diameter 1 | 96 mm |
Important compatibility info
| Type | Bushing, axle beam |
| Function | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer, Rear, Lower, Front |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Outer diameter 1 | 96 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














