Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC956 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Width | 350 mm |
| Length | 390 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC956 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Width | 350 mm |
| Length | 390 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
Important compatibility info
| Width | 90 mm |
| Height | 84 mm |
| Length | 358 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2490 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
Important compatibility info
| Width | 90 mm |
| Height | 84 mm |
| Length | 358 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2490 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 385 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 51 mm |
| Paired article numbers | TL2087 |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 385 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 51 mm |
| Paired article numbers | TL2087 |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 275 mm |
| Height | 95 mm |
| Length | 575 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC2470 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 275 mm |
| Height | 95 mm |
| Length | 575 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC2470 |
Important compatibility info
| Replaces | TC713 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 345 mm |
| Height | 74 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC610 |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
Important compatibility info
| Replaces | TC713 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 345 mm |
| Height | 74 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC610 |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
Important compatibility info
| Height | 112.5 mm |
| Width | 71 mm |
| Length | 408 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | TC3400 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper, Rear |
Important compatibility info
| Height | 112.5 mm |
| Width | 71 mm |
| Length | 408 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | TC3400 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper, Rear |
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 360 mm |
| Height | 60 mm |
| Length | 440 mm |
| Paired article numbers | TC1446 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 360 mm |
| Height | 60 mm |
| Length | 440 mm |
| Paired article numbers | TC1446 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 365 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 445 mm |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
| Paired article numbers | TC2176 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 365 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 445 mm |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
| Paired article numbers | TC2176 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 365 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 445 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2175 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 365 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 445 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2175 |
Important compatibility info
| Length | 565 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 305 mm |
| Height | 55 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Paired article numbers | TC2732 |
Important compatibility info
| Length | 565 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 305 mm |
| Height | 55 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Paired article numbers | TC2732 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left |
| Length | 355 mm |
| Height | 63 mm |
| Width | 105 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC4898 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left |
| Length | 355 mm |
| Height | 63 mm |
| Width | 105 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC4898 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Thickness/Strength 1 | 83 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Thickness/Strength 1 | 83 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 405 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 68 mm |
| Height | 105 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Lower |
Important compatibility info
| Length | 405 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 68 mm |
| Height | 105 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Lower |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Lower |
| Length | 392 mm |
| Height | 101 mm |
| Width | 64 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4928 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Lower |
| Length | 392 mm |
| Height | 101 mm |
| Width | 64 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4928 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














