Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Length | 390 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 380 mm |
| Height | 70 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Paired article numbers | TC1314 |
Important compatibility info
| Length | 390 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 380 mm |
| Height | 70 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Paired article numbers | TC1314 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Front Axle |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 420 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 430 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Replaced by | TC6895 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Front Axle |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 420 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 430 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Replaced by | TC6895 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 56 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 390 mm |
| Height | 75 mm |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 56 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 390 mm |
| Height | 75 mm |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC3876 |
| Length | 460 mm |
| Height | 78 mm |
| Width | 100 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower, Front |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC3876 |
| Length | 460 mm |
| Height | 78 mm |
| Width | 100 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower, Front |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TD2094W |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 86 mm |
| Thickness/Strength 1 | 178 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TD2094W |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 86 mm |
| Thickness/Strength 1 | 178 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 503 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 503 mm |
| Height | 115 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Paired article numbers | TC3747 |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Length | 503 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 503 mm |
| Height | 115 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Paired article numbers | TC3747 |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Height | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Length | 406 mm |
| Width | 373 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4668 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Height | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Length | 406 mm |
| Width | 373 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4668 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Length | 358 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 54 mm |
| Height | 105 mm |
| Replaces | TC5031 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | TC3610 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear |
Important compatibility info
| Length | 358 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 54 mm |
| Height | 105 mm |
| Replaces | TC5031 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | TC3610 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear |
Important compatibility info
| Length | 358 mm |
| Replaces | TC5030 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 54 mm |
| Height | 105 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC3609 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Rear, Lower |
Important compatibility info
| Length | 358 mm |
| Replaces | TC5030 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 54 mm |
| Height | 105 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC3609 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Rear, Lower |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Upper |
| Length | 450 mm |
| Width | 170 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Height | 40 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Upper |
| Length | 450 mm |
| Width | 170 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Height | 40 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Paired article numbers | TC2108 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 380 mm |
| Height | 95 mm |
| Length | 460 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Paired article numbers | TC2108 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 380 mm |
| Height | 95 mm |
| Length | 460 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC2636 |
| Length | 610 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 295 mm |
| Height | 85 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC2636 |
| Length | 610 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 295 mm |
| Height | 85 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Length | 308 mm |
| Height | 91 mm |
| Width | 286 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Upper |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC3622 |
Important compatibility info
| Length | 308 mm |
| Height | 91 mm |
| Width | 286 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Upper |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | TC3622 |
Important compatibility info
| Height | 91 mm |
| Length | 308 mm |
| Width | 286 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Upper |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | TC3621 |
Important compatibility info
| Height | 91 mm |
| Length | 308 mm |
| Width | 286 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Upper |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | TC3621 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














