Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 310 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 40 mm |
| Thread Measurement 1 | M16 x 1,5 |
| Thread Measurement 2 | M16 x 1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 294 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 310 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 40 mm |
| Thread Measurement 1 | M16 x 1,5 |
| Thread Measurement 2 | M16 x 1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 294 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 405 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 40 mm |
| Thread Measurement 1 | M16 x 1,5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 390 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Measurement 2 | M16 x 1.5 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 405 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 40 mm |
| Thread Measurement 1 | M16 x 1,5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 390 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Measurement 2 | M16 x 1.5 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Height | 120 mm |
| Paired article numbers | TA3410 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Cone Size | 16 mm |
| Length | 220 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Width | 50 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Height | 120 mm |
| Paired article numbers | TA3410 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Cone Size | 16 mm |
| Length | 220 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Width | 50 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 170 mm |
| Height | 80 mm |
| Width | 50 mm |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Paired article numbers | TA3692 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 12 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 170 mm |
| Height | 80 mm |
| Width | 50 mm |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Paired article numbers | TA3692 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 12 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 228 mm |
| Height | 94 mm |
| Width | 53 mm |
| Thread Size | M14 x 1,50 |
| Paired article numbers | TA6411 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 11.8 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 228 mm |
| Height | 94 mm |
| Width | 53 mm |
| Thread Size | M14 x 1,50 |
| Paired article numbers | TA6411 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 11.8 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 97 mm |
| Thread Size | M12 x 1,25 x 20,5 |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 97 mm |
| Thread Size | M12 x 1,25 x 20,5 |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 97 mm |
| Thread Size | M12 x 1,25 x 20,5 |
| Paired article numbers | TC6816 |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 97 mm |
| Thread Size | M12 x 1,25 x 20,5 |
| Paired article numbers | TC6816 |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 55 mm |
| Thickness/Strength 1 | 55 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 55 mm |
| Thickness/Strength 1 | 55 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Type | Rod/Strut, wheel suspension |
| Function | Rod/Strut, wheel suspension |
| Length | 309 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 61 mm |
| Thread Size | Bush Ø12,2 mm |
| Thread Measurement 1 | Bush Ø12,2 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower, Front |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Type | Rod/Strut, wheel suspension |
| Function | Rod/Strut, wheel suspension |
| Length | 309 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 61 mm |
| Thread Size | Bush Ø12,2 mm |
| Thread Measurement 1 | Bush Ø12,2 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower, Front |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
| Width 1 | 96 mm |
| Type | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
| Width 1 | 96 mm |
| Type | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Inner diameter 1 | 15 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Thickness/Strength 1 | 97 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Replaces | TD385W |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Inner diameter 1 | 15 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Thickness/Strength 1 | 97 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Replaces | TD385W |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 34.5 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Height | 59 mm |
| Length | 267 mm |
| Thread Measurement 2 | M12x1.25 |
| Thread Measurement 1 | M12x1.25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 34.5 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Height | 59 mm |
| Length | 267 mm |
| Thread Measurement 2 | M12x1.25 |
| Thread Measurement 1 | M12x1.25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Thickness/Strength 1 | 90 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Thickness/Strength 1 | 90 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













