Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | TA3505 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | TA3505 |
Important compatibility info
| Length | 288 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 45 mm |
| Height | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2974 |
| Placement on Vehicle | Rear, Upper, Right |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Length | 288 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 45 mm |
| Height | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2974 |
| Placement on Vehicle | Rear, Upper, Right |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC1368 |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 400 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 440 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Paired article numbers | TC1368 |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 400 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 440 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 213 mm |
| Height | 98 mm |
| Width | 56 mm |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Paired article numbers | TA3897 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 13.3 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 213 mm |
| Height | 98 mm |
| Width | 56 mm |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Paired article numbers | TA3897 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 13.3 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 135 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 53 mm |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3929 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 16.7 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 135 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 53 mm |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3929 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 16.7 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 245 mm |
| Height | 75 mm |
| Length | 345 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | TC741 |
| Placement on Vehicle | Left, Lower, Front |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 245 mm |
| Height | 75 mm |
| Length | 345 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | TC741 |
| Placement on Vehicle | Left, Lower, Front |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Thickness/Strength 1 | 61 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, both sides, Lower, Rear |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Thickness/Strength 1 | 61 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, both sides, Lower, Rear |
Important compatibility info
| Length | 485 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 40 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Right |
| Material | Steel Pipe |
| Paired article numbers | TC3922 |
Important compatibility info
| Length | 485 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 40 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Right |
| Material | Steel Pipe |
| Paired article numbers | TC3922 |
Important compatibility info
| Length | 137 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 74 mm |
| Thread Measurement 1 | M12x1.5 |
| Thread Measurement 2 | M12x1.50 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Length | 137 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 74 mm |
| Thread Measurement 1 | M12x1.5 |
| Thread Measurement 2 | M12x1.50 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left |
| Length | 509 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 65 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC4989 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left |
| Length | 509 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 65 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC4989 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Measurement 1 | M12x1.5 |
| Thread Measurement 2 | M12x1.5 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Measurement 1 | M12x1.5 |
| Thread Measurement 2 | M12x1.5 |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Sensor Type | Active sensor |
| Cable Length | 610 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Sensor Type | Active sensor |
| Cable Length | 610 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Length | 106 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 97 mm |
| Thread Size | M14 x 1,50 |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Length | 106 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 97 mm |
| Thread Size | M14 x 1,50 |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Length | 360 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 255 mm |
| Height | 70 mm |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Length | 360 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 255 mm |
| Height | 70 mm |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 135 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 53 mm |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3928 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 16.7 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 135 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 53 mm |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3928 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 16.7 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














