Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Thickness/Strength 1 | 87 mm |
| Outer diameter 1 | 74 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Thickness/Strength 1 | 87 mm |
| Outer diameter 1 | 74 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Rear, Lower |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Thickness/Strength 1 | 87 mm |
| Outer diameter 1 | 74 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Rear, Lower |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Thickness/Strength 1 | 87 mm |
| Outer diameter 1 | 74 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Height | 75 mm |
| Length | 373 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 55 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Height | 75 mm |
| Length | 373 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 55 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
Important compatibility info
| Width | 65 mm |
| Height | 38 mm |
| Length | 340 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC3338 |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear, Left |
Important compatibility info
| Width | 65 mm |
| Height | 38 mm |
| Length | 340 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC3338 |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear, Left |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Width | 65 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 430 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Upper, Rear |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Width | 65 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 430 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Upper, Rear |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 10.2 mm |
| Diameter 2 | 10.2 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 10.2 mm |
| Diameter 2 | 10.2 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Right |
| Length | 373 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 150 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC8502 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Right |
| Length | 373 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 150 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC8502 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Length | 406 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC1032 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Width | 398 mm |
Important compatibility info
| Length | 406 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC1032 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Width | 398 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Thread Size | M16 x 1.5 |
| Width | 51 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 197 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Cone Size | 16.1 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Thread Size | M16 x 1.5 |
| Width | 51 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 197 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Cone Size | 16.1 mm |
Important compatibility info
| Length | 390 mm |
| Paired article numbers | TC1308 |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 375 mm |
| Height | 70 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Length | 390 mm |
| Paired article numbers | TC1308 |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 375 mm |
| Height | 70 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Length | 390 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 375 mm |
| Height | 70 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | TC1307 |
Important compatibility info
| Length | 390 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 375 mm |
| Height | 70 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | TC1307 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 171 mm |
| Height | 69 mm |
| Width | 40 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3403 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 13.7 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 171 mm |
| Height | 69 mm |
| Width | 40 mm |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Paired article numbers | TA3403 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 13.7 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner, Lower |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Thickness/Strength 1 | 86 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner, Lower |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Thickness/Strength 1 | 86 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














