Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Height | 37 mm |
| Width | 37 mm |
| Length | 298 mm |
| Thread Measurement 2 | M14x1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 295 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Thread Type | with right-hand thread |
| Function | Tie Rod End |
| Width | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 90 mm |
| Cone Size | 13.4 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Thread Type | with right-hand thread |
| Function | Tie Rod End |
| Width | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 90 mm |
| Cone Size | 13.4 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M12x1.75 |
| Thread Measurement 2 | M12x1.75 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Width | 37 mm |
| Height | 110 mm |
| Length | 320 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M12x1.75 |
| Thread Measurement 2 | M12x1.75 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Width | 37 mm |
| Height | 110 mm |
| Length | 320 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 67 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Thickness/Strength 1 | 60 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 67 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Thickness/Strength 1 | 60 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 127 mm |
| Type | Fuel filter |
| Diameter | 86 mm |
| Material | Plastic |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 127 mm |
| Type | Fuel filter |
| Diameter | 86 mm |
| Material | Plastic |
Important compatibility info
| Width | 50.4 mm |
| Length | 50.4 mm |
| Thread Measurement 1 | M14x1.5 |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Height | 131 mm |
| Type | Ball Joint |
Important compatibility info
| Width | 50.4 mm |
| Length | 50.4 mm |
| Thread Measurement 1 | M14x1.5 |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Height | 131 mm |
| Type | Ball Joint |
Important compatibility info
| Thread Size | M16x1.5 |
| Cone Size | 13.2 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Width | 38 mm |
| Height | 74 mm |
| Length | 111 mm |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Thread Size | M16x1.5 |
| Cone Size | 13.2 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Width | 38 mm |
| Height | 74 mm |
| Length | 111 mm |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Width | 42 mm |
| Height | 94 mm |
| Length | 110 mm |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Cone Size | 16.7 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Width | 42 mm |
| Height | 94 mm |
| Length | 110 mm |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Cone Size | 16.7 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x2 |
| Cone Size | 13.2 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | TA1674 |
| Width | 42 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 98 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x2 |
| Cone Size | 13.2 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | TA1674 |
| Width | 42 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 98 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cone Size | 15.4 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Width | 35 mm |
| Height | 72 mm |
| Length | 108 mm |
| Paired article numbers | TA298 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Type | with right-hand thread |
Important compatibility info
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cone Size | 15.4 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Width | 35 mm |
| Height | 72 mm |
| Length | 108 mm |
| Paired article numbers | TA298 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Type | with right-hand thread |
Important compatibility info
| Diameter 2 | 16.3 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Material | Steel |
| Diameter 1 | 14.2 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 42 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 108 mm |
Important compatibility info
| Diameter 2 | 16.3 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Material | Steel |
| Diameter 1 | 14.2 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 42 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 108 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer, both sides, Lower, Upper |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer, both sides, Lower, Upper |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Inner diameter 1 | 13 mm |
| Outer diameter 1 | 48 mm |
| Thickness/Strength 1 | 50 mm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Inner diameter 1 | 13 mm |
| Outer diameter 1 | 48 mm |
| Thickness/Strength 1 | 50 mm |
Important compatibility info
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear, Left, Right, Lower |
Important compatibility info
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear, Left, Right, Lower |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 90 mm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | Pinch Bolt 16mm |
| Width | 75 mm |
| Height | 76 mm |
| Type | Ball Joint |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















