Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Categories
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 280 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 550 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | TC2356 |
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 280 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 550 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | TC2356 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC5727 |
| Length | 274 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 252 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Right |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC5727 |
| Length | 274 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 252 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Right |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Length | 474 mm |
| Paired article numbers | TC3714 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 425 mm |
| Height | 94 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Length | 474 mm |
| Paired article numbers | TC3714 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 425 mm |
| Height | 94 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Height | 83 mm |
| Thread Measurement 1 | Pinch Bolt 17.95 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 417 mm |
| Width | 401 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4473 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Height | 83 mm |
| Thread Measurement 1 | Pinch Bolt 17.95 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 417 mm |
| Width | 401 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC4473 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Cable Length | 270 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Cable Length | 270 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Length | 403 mm |
| Height | 104 mm |
| Width | 336 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC6889 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Length | 403 mm |
| Height | 104 mm |
| Width | 336 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC6889 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 490 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 420 mm |
| Height | 100 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC1298 |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Length | 490 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 420 mm |
| Height | 100 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC1298 |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Important compatibility info
| Length | 485 mm |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 290 mm |
| Height | 85 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2836 |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Length | 485 mm |
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 290 mm |
| Height | 85 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC2836 |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Replaces | TC715 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 400 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 450 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC858 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Replaces | TC715 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 400 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 450 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | TC858 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 138 mm |
| Height | 117 mm |
| Width | 47 mm |
| Thread Size | M16 x 1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 138 mm |
| Height | 117 mm |
| Width | 47 mm |
| Thread Size | M16 x 1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 383 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 350 mm |
| Height | 75 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | TC3434 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Cast Steel |
Important compatibility info
| Length | 383 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 350 mm |
| Height | 75 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | TC3434 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Cast Steel |
Important compatibility info
| Material | Cast Steel |
| Length | 383 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 350 mm |
| Height | 75 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | TC3433 |
Important compatibility info
| Material | Cast Steel |
| Length | 383 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Width | 350 mm |
| Height | 75 mm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | TC3433 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














