Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Length | 385 mm |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 1 | 60 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler |
| Extra Description | EASY FIT |
| Turbocharger line | Hot Side |
| Additional Information 2 | with clamps |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler |
| Extra Description | EASY FIT |
| Turbocharger line | Hot Side |
| Additional Information 2 | with clamps |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| for OE number | 4635199 |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| for OE number | 4635199 |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Intake Hose, air filter |
| Function | Intake Hose, air filter |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Intake Hose, air filter |
| Function | Intake Hose, air filter |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Number of Fan Blades | 7 |
| Diameter | 470 mm |
| Centering Diameter | 35 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling) |
| Type | Fan Wheel, engine cooling |
| Function | Fan Wheel, engine cooling |
Important compatibility info
| Number of Fan Blades | 7 |
| Diameter | 470 mm |
| Centering Diameter | 35 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling) |
| Type | Fan Wheel, engine cooling |
| Function | Fan Wheel, engine cooling |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | 7/16-20 Female |
| Voltage | 12 V |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | 7/16-20 Female |
| Voltage | 12 V |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Thread Size | M10x1,25 Female |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Thread Size | M10x1,25 Female |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













