Car Parts & Accessories by Gates
Categories
Important compatibility info
| Plug Type | Male |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Pins | 3 |
| Pin Shape | Flat |
| Extra Description | ThermalPro™ |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Extra Description | Micro-V® |
Additional Information
- 1x Gates V-Ribbed Belt (6PK1368)
- 1x Gates Belt Tensioner, v-ribbed belt (T39452)
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Extra Description | Micro-V® |
Additional Information
- 1x Gates V-Ribbed Belt (6PK1368)
- 1x Gates Belt Tensioner, v-ribbed belt (T39452)
Important compatibility info
| Pin Shape | Flat |
| Length | 119 mm |
| Height | 28 mm |
| Width | 28 mm |
| Material | Metal |
| Plug Type | Male |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Number of Pins | 2 |
Important compatibility info
| Pin Shape | Flat |
| Length | 119 mm |
| Height | 28 mm |
| Width | 28 mm |
| Material | Metal |
| Plug Type | Male |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Number of Pins | 2 |
Important compatibility info
| Function | Hose, fuel overflow |
| Colour | Black/White |
| Material | Plastic |
| Type | Hose, fuel overflow |
Important compatibility info
| Function | Hose, fuel overflow |
| Colour | Black/White |
| Material | Plastic |
| Type | Hose, fuel overflow |
Important compatibility info
| Plug Type | Male |
| Material | Metal |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Number of Pins | 2 |
| Pin Shape | Flat |
Important compatibility info
| Plug Type | Male |
| Material | Metal |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Number of Pins | 2 |
| Pin Shape | Flat |
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Extra Description | FleetRunner™ |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | with belt pulley, for v-ribbed belt pulley |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Extra Description | FleetRunner™ |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | with belt pulley, for v-ribbed belt pulley |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Number of grooves | 6 |
| Inner diameter | 25 mm |
| Outer diameter | 131 mm |
| Width | 27 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Extra Description | DriveAlign™ |
| Material | Metal |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
- 1x Gates Bolt and Nut Kit (SET55)
Important compatibility info
| Number of grooves | 6 |
| Inner diameter | 25 mm |
| Outer diameter | 131 mm |
| Width | 27 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Extra Description | DriveAlign™ |
| Material | Metal |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
- 1x Gates Bolt and Nut Kit (SET55)
Important compatibility info
| Function | Vibration Damper, v-ribbed belt |
| Extra Description | DriveAlign™ |
| Type | Vibration Damper, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Function | Vibration Damper, v-ribbed belt |
| Extra Description | DriveAlign™ |
| Type | Vibration Damper, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 987 g |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower |
| Operating Mode | Manual |
| Colour | silver |
| Quality | OE Exact |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Important compatibility info
| Weight | 987 g |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower |
| Operating Mode | Manual |
| Colour | silver |
| Quality | OE Exact |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Important compatibility info
| Function | Timing Belt Kit |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (5657XS)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T43230)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42307)
- 1x Gates Bolt and Nut Kit (SET62)
Important compatibility info
| Function | Timing Belt Kit |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (5657XS)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T43230)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42307)
- 1x Gates Bolt and Nut Kit (SET62)
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Extra Description | Micro-V® |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x Gates V-Ribbed Belt (6PK1700)
- 1x Gates Belt Tensioner, v-ribbed belt (T39198)
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Extra Description | Micro-V® |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x Gates V-Ribbed Belt (6PK1700)
- 1x Gates Belt Tensioner, v-ribbed belt (T39198)
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 33 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Hose Length | 836 mm |
| Colour | Black |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
| Placement on Vehicle | Lower |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 33 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Hose Length | 836 mm |
| Colour | Black |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
| Placement on Vehicle | Lower |
Important compatibility info
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Additional Information | with water pump |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (5192XS)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T41154)
- 1x Gates Water Pump, engine cooling (WP0050)
Important compatibility info
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Additional Information | with water pump |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (5192XS)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T41154)
- 1x Gates Water Pump, engine cooling (WP0050)
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Extra Description | Micro-V® |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x Gates V-Ribbed Belt (6PK2403)
- 1x Gates Belt Tensioner, v-ribbed belt (T38319)
- 1x Gates Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (T36372)
- 1x Gates Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (T38099)
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Extra Description | Micro-V® |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x Gates V-Ribbed Belt (6PK2403)
- 1x Gates Belt Tensioner, v-ribbed belt (T38319)
- 1x Gates Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (T36372)
- 1x Gates Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (T38099)
Important compatibility info
| Additional Information | with water pump |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (5499XS)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T43060)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42077)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42122)
- 1x Gates Bolt and Nut Kit (SET96)
- 1x Gates Water Pump, engine cooling (WP0036)
Important compatibility info
| Additional Information | with water pump |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (5499XS)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T43060)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42077)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42122)
- 1x Gates Bolt and Nut Kit (SET96)
- 1x Gates Water Pump, engine cooling (WP0036)
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Surface | Smooth |
| Extra Description | DriveAlign™ |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 70 mm |
| Outer diameter | 27 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















