Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 052121004 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 052121004 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Thread Type | with right-hand thread, with metric thread |
| Thread Pitch | 1 mm |
| for OE number | 09109595 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Thread Type | with right-hand thread, with metric thread |
| Thread Pitch | 1 mm |
| for OE number | 09109595 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 102 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 48 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/1666 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 102 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 48 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/1666 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 12.5 mm |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 12.5 mm |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 122 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 58 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/870 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 122 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 58 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/870 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 129 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 64 mm |
| Height 2 | 71 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4180 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 129 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 64 mm |
| Height 2 | 71 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4180 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 41 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 220 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 41 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 220 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 56 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1408 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 56 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1408 |
Important compatibility info
| Title | 12V 21W WX3x16d Capless Amber Miniature Bulb |
| Base design light bulb | W3x16d |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 21 W |
| Type | Bulb, direction indicator |
| Function | Bulb, direction indicator |
Additional Information
- ECE - WY21W
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Title | 12V 21W WX3x16d Capless Amber Miniature Bulb |
| Base design light bulb | W3x16d |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 21 W |
| Type | Bulb, direction indicator |
| Function | Bulb, direction indicator |
Additional Information
- ECE - WY21W
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 55 mm. 90 mm |
| Inner diameter 1 | 55 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter 1 | 90 mm |
| Width 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 55 mm. 90 mm |
| Inner diameter 1 | 55 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter 1 | 90 mm |
| Width 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 142 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Akebono |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 61 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3455 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 142 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Akebono |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 61 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3455 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | NST2854 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | NST2854 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 19 |
| for OE number | 19200P01003 |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 57 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














