Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 106 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 47 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/5482 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 131 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 67 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 325 mm. 365 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/969 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 131 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 67 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 325 mm. 365 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/969 |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3227 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3227 |
Important compatibility info
| Diameter | 20 mm |
| Length | 160 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8011 |
Important compatibility info
| Diameter | 20 mm |
| Length | 160 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8011 |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | without bearing |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | without bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 253 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0075 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 253 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0075 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 270 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 270 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 104 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 47 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/4546 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 104 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 47 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/4546 |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 54 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 54 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 54 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 54 mm |
Important compatibility info
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 15 mm |
| Outer diameter | 173 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Length | 360 mm |
| Thickness | 14.5 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 15 mm |
| Outer diameter | 173 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Length | 360 mm |
| Thickness | 14.5 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 142 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | Akebono |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4681 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 142 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | Akebono |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4681 |
Important compatibility info
| Machined | with groove in inner part (outside) |
| Height | 155 mm |
| Diameter | 82 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 22 |
| Seal Diameter | 52 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 22 |
| ABS Ring Diameter | 84 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Number of Teeth | 47 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Machined | with groove in inner part (outside) |
| Height | 155 mm |
| Diameter | 82 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 22 |
| Seal Diameter | 52 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 22 |
| ABS Ring Diameter | 84 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Number of Teeth | 47 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 39 mm |
| Diameter | 42 mm. 84 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 42 mm |
| Outer diameter 1 | 84 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















