Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Thread Size | M16 |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Thread Size | M16 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Distance to first groove | 17 mm |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Distance to first groove | 17 mm |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 59 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4486 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 59 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4486 |
Important compatibility info
| Height | 150 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Seal Diameter | 56 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 24 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Diameter | 84 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Height | 150 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Seal Diameter | 56 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 24 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Diameter | 84 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 40 mm |
| Width | Pads: 115 mm |
| Outer diameter | Discs: 240 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 11 mm |
| Number of Holes | Discs: 4 |
| Brake System | Pads: Bendix |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 98 mm |
| Centering Diameter | Discs: 59 mm |
| Height 1 | Pads: 55 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 200 mm |
| Manufacturer | FIAT |
| Model | 500 |
| Rotor Style | Discs: Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 40 mm |
| Width | Pads: 115 mm |
| Outer diameter | Discs: 240 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 11 mm |
| Number of Holes | Discs: 4 |
| Brake System | Pads: Bendix |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 98 mm |
| Centering Diameter | Discs: 59 mm |
| Height 1 | Pads: 55 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 200 mm |
| Manufacturer | FIAT |
| Model | 500 |
| Rotor Style | Discs: Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 36 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Width 2 | 34 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 36 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Width 2 | 34 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 156 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 19 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 74 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Thickness/Strength 1 | 20 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/054 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 156 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 19 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 74 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Thickness/Strength 1 | 20 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/054 |
Important compatibility info
| Height | 98 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Opening Temperature | 103 °C |
| Housing material | Plastic |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 1338029 |
| Housing Type | with housing |
| Material | Plastic |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Number of sensors | 1 |
| Height 1 | 98 mm |
Important compatibility info
| Height | 98 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Opening Temperature | 103 °C |
| Housing material | Plastic |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 1338029 |
| Housing Type | with housing |
| Material | Plastic |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Number of sensors | 1 |
| Height 1 | 98 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8381 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8381 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 335 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 335 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 33 |
| Seal Diameter | 60 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Diameter | 98 mm |
| Height | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 33 |
| Seal Diameter | 60 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Diameter | 98 mm |
| Height | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower, Front |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2586 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














