Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower, Front |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2586 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 39 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Inner diameter | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 39 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Inner diameter | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 30 mm |
| Brake System | ATE |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 30 mm |
| Brake System | ATE |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 12mm Banjo |
| Length 1 | 184 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 12mm Banjo |
| Length 1 | 184 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 12mm Banjo |
| Length 1 | 190 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 12mm Banjo |
| Length 1 | 190 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 20 |
| for OE number | 6001546092 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 65 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 20 |
| for OE number | 6001546092 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 65 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 130 mm. 30 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 130 mm |
| Width 1 | 62 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 130 mm. 30 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 130 mm |
| Width 1 | 62 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 120 mm. 30 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 120 mm |
| Width 1 | 65 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 120 mm. 30 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 120 mm |
| Width 1 | 65 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 137 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 49 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 205 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/1628 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 137 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 49 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 205 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/1628 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 317 mm |
| Outer diameter | 144 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 12 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 317 mm |
| Outer diameter | 144 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 12 mm |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | NST2649 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | NST2649 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | NST2648 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | NST2648 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2708 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2708 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 327 mm |
| Paired article numbers | NST3307 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 327 mm |
| Paired article numbers | NST3307 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















