Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 156 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 71 mm |
| Height 2 | 70 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/569 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 156 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 71 mm |
| Height 2 | 70 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/569 |
Important compatibility info
| Thickness | 12.8 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Suspension Spring |
| Length | 412 mm |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Outer diameter | 110 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
Important compatibility info
| Thickness | 12.8 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Suspension Spring |
| Length | 412 mm |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Outer diameter | 110 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
Important compatibility info
| Specification | FORD WSS-M2C946-A, GM Dexos 1 Gen 3 |
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA GM 5W-30 D1 FS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa GM 5W-30 D1 FS (5L) |
| ILSAC specification | GF-6A |
| API specification | SN+, SP, SP/RC |
Additional Information
- Reduces turbocharger deposits
- Provides high performance with fuel efficiency
- Reduces sludge and improves engine cleanliness
- Significantly reduces low speed pre-Ignition
- API SP, ILSAC GF-6A
- GM Dexos 1 Gen 3, SP-RC, SN PLUS, FORD WSS-M2C946-A
Important compatibility info
| Specification | FORD WSS-M2C946-A, GM Dexos 1 Gen 3 |
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA GM 5W-30 D1 FS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa GM 5W-30 D1 FS (5L) |
| ILSAC specification | GF-6A |
| API specification | SN+, SP, SP/RC |
Additional Information
- Reduces turbocharger deposits
- Provides high performance with fuel efficiency
- Reduces sludge and improves engine cleanliness
- Significantly reduces low speed pre-Ignition
- API SP, ILSAC GF-6A
- GM Dexos 1 Gen 3, SP-RC, SN PLUS, FORD WSS-M2C946-A
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 270 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 16 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 16 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 270 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 16 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 20 |
| for OE number | 19200P0A003 |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 20 |
| for OE number | 19200P0A003 |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 131 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Mando |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 60 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1405 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 131 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Mando |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 60 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1405 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1201G2 |
| Number of Teeth | 18 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 54 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1201G2 |
| Number of Teeth | 18 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 54 mm |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 11517805191 |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 11517805191 |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 23 |
| for OE number | 06B121011C |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 58 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 23 |
| for OE number | 06B121011C |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 58 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 142 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Nisshinbo |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | 90R - 02A0112/4841 |
| Height 1 | 54 mm |
| Number of wear indicators | 4 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 142 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Nisshinbo |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | 90R - 02A0112/4841 |
| Height 1 | 54 mm |
| Number of wear indicators | 4 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 26 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 188 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 26 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 188 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Material | Plastic |
| for OE number | 11512247269 |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Material | Plastic |
| for OE number | 11512247269 |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 43 mm. 80 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 43 mm |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Width 1 | 40 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 43 mm. 80 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 43 mm |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Width 1 | 40 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 62 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3837 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















