Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Wheel Hub Diameter | 18 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2141 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 615 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 615 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Seal Diameter | 51 mm |
| Diameter | 80 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 22 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Height | 141 mm |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| for OE number | 71771182 |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Seal Diameter | 51 mm |
| Diameter | 80 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 22 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Height | 141 mm |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| for OE number | 71771182 |
Important compatibility info
| Diameter | 115 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 35 |
| Seal Diameter | 70 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 45 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Height | 189 mm |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Diameter | 115 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 35 |
| Seal Diameter | 70 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 45 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Height | 189 mm |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 169 mm |
| Thickness | 21 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 73 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1673 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 169 mm |
| Thickness | 21 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 73 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1673 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 149 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 54 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/5414 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 149 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 54 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/5414 |
Important compatibility info
| Height | 95 mm |
| Diameter | 98 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 42 |
| Seal Diameter | 60 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Length 2 | 26 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Type | Joint, drive shaft |
Important compatibility info
| Height | 95 mm |
| Diameter | 98 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 42 |
| Seal Diameter | 60 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Length 2 | 26 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Type | Joint, drive shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower, Front |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2243 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower, Front |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2243 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 170 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 170 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Opening Temperature | 103 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| for OE number | 1336Z2 |
| Additional Information 2 | with sensor, with thermostat |
| Number of sensors | 1 |
Important compatibility info
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Opening Temperature | 103 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| for OE number | 1336Z2 |
| Additional Information 2 | with sensor, with thermostat |
| Number of sensors | 1 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 151 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 58 mm |
| Height 2 | 61 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/200 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 151 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 58 mm |
| Height 2 | 61 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/200 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16 |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Thread Size | M16 |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 120 mm. 30 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 120 mm |
| Width 1 | 64 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 120 mm. 30 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 120 mm |
| Width 1 | 64 mm |
Important compatibility info
| Oil | Synthetic Oil |
| Volume | 5 L |
| Extra Description | NAPA FD 5W-30 ECO |
| ACEA specification | A1/B1, A5/B5 |
| Grade | Multigrade |
| Capacity | 5 L |
| Oil Specification | FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, WSS-M2C913-A, WSS-M2C913-B, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700 |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Function | Engine Oil |
| Specification | FORD WSS-M2C913-C, FORD WSS-M2C913-D, Renault RN0700 |
| Packing Type | Bottle |
| API specification | SL, CF |
| Type | Engine Oil |
| Key Words | FD; ECO; Economy; Synthetic |
| Title | Napa FD 5W-30 ECO (5L) |
Additional Information
- Provides outstanding wear protection
- Backwards compatible to Ford M2C913-A and 913-B specifications
- Delivers high performance with exceptional fuel efficiency
- Suitable for many Ford vehicles (excluding EcoBoost & EcoBlue engines)
- ACEA A5/B5, A1/B1, API SL/CF
- FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700
- FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














