Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST3300 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 328 mm |
| Outer diameter | 158 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Thickness | 13.5 mm |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 328 mm |
| Outer diameter | 158 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Thickness | 13.5 mm |
Important compatibility info
| Specification | BMW LONGLIFE-01, GM LL-A-025, GM LL-B-025, MB-229.5, VW 502 00/505 00 |
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA GM 5W-30 LL |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa GM 5W-30 LL (5L) |
| ACEA specification | A3/B4 |
| API specification | SM, CF |
Additional Information
- Allows for extended drain capability
- Not to be used in vehicles with diesel particulate filters
- Suitable for a wide range of vehicles
- Primarily designed for GM Vauxhall (non DPF)
- ACEA A3/B4, API SM/CF
- GM LL-A-025, LL-B-025, VW 502.00/505.00, MB 229.5, BMW LONGLIFE-01
Important compatibility info
| Specification | BMW LONGLIFE-01, GM LL-A-025, GM LL-B-025, MB-229.5, VW 502 00/505 00 |
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA GM 5W-30 LL |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa GM 5W-30 LL (5L) |
| ACEA specification | A3/B4 |
| API specification | SM, CF |
Additional Information
- Allows for extended drain capability
- Not to be used in vehicles with diesel particulate filters
- Suitable for a wide range of vehicles
- Primarily designed for GM Vauxhall (non DPF)
- ACEA A3/B4, API SM/CF
- GM LL-A-025, LL-B-025, VW 502.00/505.00, MB 229.5, BMW LONGLIFE-01
Important compatibility info
| SAE Viscosity | 0W-20 |
| Volume | 5 L |
| ILSAC specification | GF-5 |
| Grade | Multigrade |
| Extra Description | NAPA FE 0W-20 ECO |
| Function | Engine Oil |
| API specification | SN, SN/RC |
| Capacity | 5 L |
| Packing Type | Bottle |
| Type | Engine Oil |
| Key Words | FE; ECO; Fuel Economy; Synthetic |
| Title | Napa FE 0W-20 ECO (5L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Outstanding cold-start fluidity
- Exceptional long-term additive response
- Fuel economy formulation with no compromise in protection
- Designed for the latest petrol vehicles requiring low viscosity engine oils
- API SN, SN-RC, ILSAC GF-5
Important compatibility info
| SAE Viscosity | 0W-20 |
| Volume | 5 L |
| ILSAC specification | GF-5 |
| Grade | Multigrade |
| Extra Description | NAPA FE 0W-20 ECO |
| Function | Engine Oil |
| API specification | SN, SN/RC |
| Capacity | 5 L |
| Packing Type | Bottle |
| Type | Engine Oil |
| Key Words | FE; ECO; Fuel Economy; Synthetic |
| Title | Napa FE 0W-20 ECO (5L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Outstanding cold-start fluidity
- Exceptional long-term additive response
- Fuel economy formulation with no compromise in protection
- Designed for the latest petrol vehicles requiring low viscosity engine oils
- API SN, SN-RC, ILSAC GF-5
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 116 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 60 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/3452 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 116 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 60 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/3452 |
Important compatibility info
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Height | 148 mm |
| Diameter | 71 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Seal Diameter | 53 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 19 |
| ABS Ring Diameter | 76 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Height | 148 mm |
| Diameter | 71 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Seal Diameter | 53 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 19 |
| ABS Ring Diameter | 76 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Length | 352 mm |
| Height | 101 mm |
| Width | 263 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Length | 352 mm |
| Height | 101 mm |
| Width | 263 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST3283 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST3283 |
Important compatibility info
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 14.8 mm |
Important compatibility info
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 14.8 mm |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Length | 504 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 230 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Length | 504 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 230 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 132 mm. 28 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter 1 | 132 mm |
| Width 1 | 82 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 132 mm. 28 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter 1 | 132 mm |
| Width 1 | 82 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 200 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 200 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 123 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 53 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 215 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/461 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 123 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 53 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 215 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/461 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 116 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 50 mm |
| Number of wear indicators | 4 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 02A0119/4059 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 116 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 50 mm |
| Number of wear indicators | 4 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 02A0119/4059 |
Important compatibility info
| Length | 350 mm |
| Outer diameter | 112 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 11 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 10.8 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















