Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 286 mm |
| Outer diameter | 146 mm |
| Spring Design | Coil spring with constant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 14.3 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 286 mm |
| Outer diameter | 146 mm |
| Spring Design | Coil spring with constant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 14.3 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 530 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 530 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2405 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2405 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2404 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2404 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 255 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 255 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Internal Teeth, wheel side | 23 |
| Seal Diameter | 50 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Number of Teeth | 44 |
| Diameter | 83 mm |
| ABS Ring Diameter | 72 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Height | 158 mm |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Internal Teeth, wheel side | 23 |
| Seal Diameter | 50 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Number of Teeth | 44 |
| Diameter | 83 mm |
| ABS Ring Diameter | 72 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Height | 158 mm |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 200 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 200 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 116 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | without acoustic wear warning |
| Height 1 | 52 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 01108/754 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 116 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | without acoustic wear warning |
| Height 1 | 52 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 01108/754 |
Important compatibility info
| Height | 148 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 34 |
| Diameter | 94 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Seal Diameter | 68 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Length 2 | 88 mm |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Height | 148 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 34 |
| Diameter | 94 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Seal Diameter | 68 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Length 2 | 88 mm |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Diameter | 92 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 32 |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 50 mm |
| Height | 219 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Diameter | 92 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 32 |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 50 mm |
| Height | 219 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 49 mm. 87 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 49 mm |
| Outer diameter 1 | 87 mm |
| Width 1 | 50 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 49 mm. 87 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 49 mm |
| Outer diameter 1 | 87 mm |
| Width 1 | 50 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















