Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8261 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8260 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8260 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| for OE number | 1334079 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| for OE number | 1334079 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 112 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 73 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/616 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 112 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 73 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/616 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 117 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 64 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1146 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 117 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 64 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1146 |
Important compatibility info
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 32 |
| ABS Ring Diameter | 95 mm |
| Diameter | 93 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Seal Diameter | 54 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 32 |
| ABS Ring Diameter | 95 mm |
| Diameter | 93 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Seal Diameter | 54 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
| Number of sensors | 1 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 105 °C |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| for OE number | 06A121114 |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
| Number of sensors | 1 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 105 °C |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| for OE number | 06A121114 |
Important compatibility info
| Inner Brake Drum Height | 44 mm |
| Total Br. Drum Height | 65 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 203 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Inner Brake Drum Height | 44 mm |
| Total Br. Drum Height | 65 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 203 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without integrated ABS sensor |
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 51 mm. 96 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 51 mm |
| Outer diameter 1 | 96 mm |
| Width 1 | 50 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without integrated ABS sensor |
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 51 mm. 96 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 51 mm |
| Outer diameter 1 | 96 mm |
| Width 1 | 50 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 99 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 49 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/5111 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 99 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 49 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/5111 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 45 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 210 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 45 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 210 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Additional Information | with lever |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Additional Information | with lever |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1201L9 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 124 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1201L9 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 124 mm |
Important compatibility info
| Height | 120 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| Diameter | 100 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| ABS Ring Diameter | 81 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Height | 120 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| Diameter | 100 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| ABS Ring Diameter | 81 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 76 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 66 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/353 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 76 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 66 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/353 |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Outer diameter | 108 mm |
| Length | 322 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 12 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














