Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Outer diameter | 108 mm |
| Length | 322 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 12 mm |
Important compatibility info
| Specification | Allison C-4, Allison TES-389, CHRYSLER MS 9602, Dexron III, Dexron III (F), Dexron III (G), Dexron III (H), MB 236.1, MB 236.10, MB 236.5, MB 236.6, MB 236.7, MB 236.8, MB 236.9 |
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Oil, automated manual transmission (AMT) |
| Function | Oil, automated manual transmission (AMT) |
| Extra Description | NAPA AUTO-TRANS D III |
| Title | NAPA AUTO-TRANS D III (5L) |
Additional Information
- Can be used as a power steering fluid in many vehicles
- Backwards compatible to DEXRON IID applications
- Suitable for the majority of automatic transmission requirements
- Primarily designed for GM DEXRON III applications
- GM Dexron IIIH, IIIG, IID,
- TASA, Allison C4, Allison TES-389, Mercedes-Benz MB-236.10, 9, 8, 7, 6, 5, MB-236.1, Caterpillar TO-2, MAN 339F, 339 V2 &Z1, Voith 55.6335.xx
- Volvo 97341, 97340, ZF TE-ML 02F, 03D, 04D, 09, 11A, 11B, 14A, 16L, 17C
Important compatibility info
| Specification | Allison C-4, Allison TES-389, CHRYSLER MS 9602, Dexron III, Dexron III (F), Dexron III (G), Dexron III (H), MB 236.1, MB 236.10, MB 236.5, MB 236.6, MB 236.7, MB 236.8, MB 236.9 |
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Oil, automated manual transmission (AMT) |
| Function | Oil, automated manual transmission (AMT) |
| Extra Description | NAPA AUTO-TRANS D III |
| Title | NAPA AUTO-TRANS D III (5L) |
Additional Information
- Can be used as a power steering fluid in many vehicles
- Backwards compatible to DEXRON IID applications
- Suitable for the majority of automatic transmission requirements
- Primarily designed for GM DEXRON III applications
- GM Dexron IIIH, IIIG, IID,
- TASA, Allison C4, Allison TES-389, Mercedes-Benz MB-236.10, 9, 8, 7, 6, 5, MB-236.1, Caterpillar TO-2, MAN 339F, 339 V2 &Z1, Voith 55.6335.xx
- Volvo 97341, 97340, ZF TE-ML 02F, 03D, 04D, 09, 11A, 11B, 14A, 16L, 17C
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 508 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 508 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 151 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 57 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/460 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 151 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 57 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/460 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 149 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | Mando |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 60 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4999 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 149 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | Mando |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 60 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4999 |
Important compatibility info
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 70 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Height | 185 mm |
| Diameter | 102 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 70 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Height | 185 mm |
| Diameter | 102 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
| for OE number | 25100-03041, 251002B000 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
| for OE number | 25100-03041, 251002B000 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 151 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 61 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01706/059 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 151 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 61 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01706/059 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 106 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 56 mm |
| Height 2 | 63 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/2802 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 106 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 56 mm |
| Height 2 | 63 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/2802 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 02A0119/5434 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 67 mm |
| Brake System | Brembo |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thickness | 20 mm |
| Width | 169 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 02A0119/5434 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 67 mm |
| Brake System | Brembo |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thickness | 20 mm |
| Width | 169 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 148 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Height 2 | 64 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3878 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 148 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Height 2 | 64 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3878 |
Important compatibility info
| Length | 160 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 20 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST8012 |
Important compatibility info
| Length | 160 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 20 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST8012 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 137 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 49 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/1628 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 137 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 49 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/1628 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 141 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | Sumitomo |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/789 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 141 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | Sumitomo |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/789 |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 240 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Diameter | 41 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 379 mm |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













