Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 136 mm. 35 mm |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Width 1 | 73 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 136 mm. 35 mm |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Width 1 | 73 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 140 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 68 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/609 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 140 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 68 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/609 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 160 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 64 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | 170 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3374 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 160 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 64 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | 170 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3374 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 156 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 74 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 210 mm |
| Thickness/Strength 1 | 19 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/054 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 156 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 74 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 210 mm |
| Thickness/Strength 1 | 19 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/054 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 55 mm |
| Height 2 | 56 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4955 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 55 mm |
| Height 2 | 56 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4955 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 113 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | CBI |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | 90R-02A119/5384 |
| Height 1 | 54 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 113 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | CBI |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | 90R-02A119/5384 |
| Height 1 | 54 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | NST2679 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | NST2679 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2678 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2678 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 13 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 13 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1311325 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1311325 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 485 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 485 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 120 mm |
| Width 1 | 61 mm |
| Outer diameter 2 | 80 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 120 mm |
| Width 1 | 61 mm |
| Outer diameter 2 | 80 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Length | 310 mm |
| Outer diameter | 159 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thickness | 12.8 mm |
Important compatibility info
| Length | 310 mm |
| Outer diameter | 159 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thickness | 12.8 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












