Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 40 mm |
| Width | Pads: 115 mm |
| Outer diameter | Discs: 257 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 12 mm |
| Number of Holes | Discs: 4 |
| Brake System | Pads: Bendix |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 98 mm |
| Centering Diameter | Discs: 59 mm |
| Height 1 | Pads: 55 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 475 mm |
| Manufacturer | FIAT |
| Model | PUNTO |
| Rotor Style | Discs: Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 40 mm |
| Width | Pads: 115 mm |
| Outer diameter | Discs: 257 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 12 mm |
| Number of Holes | Discs: 4 |
| Brake System | Pads: Bendix |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 98 mm |
| Centering Diameter | Discs: 59 mm |
| Height 1 | Pads: 55 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 475 mm |
| Manufacturer | FIAT |
| Model | PUNTO |
| Rotor Style | Discs: Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Advics |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1406 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Advics |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1406 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 151 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | without integrated wear warning contact |
| Height 1 | 57 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 151 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | without integrated wear warning contact |
| Height 1 | 57 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 332 mm |
| Outer diameter | 112 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 11 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 11.3 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 332 mm |
| Outer diameter | 112 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 11 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 11.3 mm |
Important compatibility info
| Seal Diameter | 55 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 35 |
| Diameter | 88 mm |
| Height | 180 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Seal Diameter | 55 mm |
| Type | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 35 |
| Diameter | 88 mm |
| Height | 180 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 18 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Inner diameter | 38 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 18 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Inner diameter | 38 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 150 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 57 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3614 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 150 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 57 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3614 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 188 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 73 mm |
| Height 2 | 80 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/2234 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 188 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 73 mm |
| Height 2 | 80 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/2234 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 99 mm |
| Length | 324 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Thickness | 13.2 mm |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 99 mm |
| Length | 324 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Thickness | 13.2 mm |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13.2 mm |
| for OE number | 54010HV10A |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13.2 mm |
| for OE number | 54010HV10A |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 344 mm |
| Outer diameter | 177 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 14 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 344 mm |
| Outer diameter | 177 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 14 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 41 mm |
| Outer diameter | 238 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/0120 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 41 mm |
| Outer diameter | 238 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/0120 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Width | 114 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 55 mm |
| Height 2 | 64 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/4609 |
Important compatibility info
| Width | 114 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 55 mm |
| Height 2 | 64 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/4609 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter 1 | 37 mm |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Width 1 | 87 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Replaced by | PWB1297 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter 1 | 37 mm |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Width 1 | 87 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Replaced by | PWB1297 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











