Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor |
| for OE number | 11531432884 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor |
| for OE number | 11531432884 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA FE 0W-30 ECO LS |
| SAE Viscosity | 0W-30 |
| Title | Napa FE 0W-30 ECO LS (5L) |
| ACEA specification | C2 |
| API specification | SM, CF |
Additional Information
- Combines high performance with fuel efficiency
- Exceptional long term additive response
- Provides protection for diesel particulate filters and catalytic converters
- Covers the ACEA C2 low SAPS oil specification
- ACEA C2, API SM/CF
Important compatibility info
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA FE 0W-30 ECO LS |
| SAE Viscosity | 0W-30 |
| Title | Napa FE 0W-30 ECO LS (5L) |
| ACEA specification | C2 |
| API specification | SM, CF |
Additional Information
- Combines high performance with fuel efficiency
- Exceptional long term additive response
- Provides protection for diesel particulate filters and catalytic converters
- Covers the ACEA C2 low SAPS oil specification
- ACEA C2, API SM/CF
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 134 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 57 mm |
| Height 2 | 63 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3879 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 134 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 57 mm |
| Height 2 | 63 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3879 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 203 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 203 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Important compatibility info
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 353 mm |
| Outer diameter | 164 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
Important compatibility info
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 353 mm |
| Outer diameter | 164 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 70 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3843 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 70 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/3843 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 99 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 50 mm |
| Height 2 | 44 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/5433 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 99 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 50 mm |
| Height 2 | 44 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/5433 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 77 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 170 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/209 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 77 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 170 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/209 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2197 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2197 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2196 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2196 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 31368179 |
| Number of Teeth | 19 |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 57 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 31368179 |
| Number of Teeth | 19 |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 57 mm |
Important compatibility info
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Height | 165 mm |
| Number of Teeth | 52 |
| Diameter | 99 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Seal Diameter | 54 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| ABS Ring Diameter | 88 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Height | 165 mm |
| Number of Teeth | 52 |
| Diameter | 99 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Seal Diameter | 54 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| ABS Ring Diameter | 88 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2685 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2685 |
Important compatibility info
| Number of sensors | 1 |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Width | 130 mm |
| Length | 250 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Thickness | 180 mm |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Housing Type | Metal Housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| for OE number | A64620000715 |
Important compatibility info
| Number of sensors | 1 |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Width | 130 mm |
| Length | 250 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Thickness | 180 mm |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Housing Type | Metal Housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| for OE number | A64620000715 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












