Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 15 mm |
| Outer diameter | 135 mm |
| Length | 350 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 15 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 15 mm |
| Outer diameter | 135 mm |
| Length | 350 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 15 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 40 mm |
| Outer diameter 1 | 78 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 40 mm |
| Outer diameter 1 | 78 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 42 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 42 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2519 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2519 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2518 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2518 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST3370 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST3370 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Length | 147 mm |
| Thickness | 79 mm |
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Function | Tie Rod End |
| External Thread Size | M16 x 1 |
| Internal Thread Size | M18 x 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Length | 147 mm |
| Thickness | 79 mm |
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Function | Tie Rod End |
| External Thread Size | M16 x 1 |
| Internal Thread Size | M18 x 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 735 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 735 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 130 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | Mando |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 58 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/840 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 130 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | Mando |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 58 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/840 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 139 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | Sumitomo |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 58 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/2226 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 139 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | Sumitomo |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 58 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/2226 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 169 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 60 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/2054 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 169 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 60 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/2054 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2517 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2517 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2516 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2516 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 102 mm. 61 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 61 mm |
| Outer diameter 1 | 102 mm |
| Width 1 | 41 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 102 mm. 61 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 61 mm |
| Outer diameter 1 | 102 mm |
| Width 1 | 41 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 41 mm |
| Outer diameter | 260 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 90 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 41 mm |
| Outer diameter | 260 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 90 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














