Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Inner diameter | 45 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 44.9 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 41 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter | 45 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 44.9 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 41 mm |
Important compatibility info
| Length 1 | 485 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
Important compatibility info
| Length 1 | 485 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Width | 165 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Perrot |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Height 1 | 73 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 190 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 01249/465 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Width | 165 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Perrot |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Height 1 | 73 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 190 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 01249/465 |
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H21w |
| Title | 12V 21W MCC BAY9s Miniature Bulb |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 21 W |
| Type | Bulb, front fog light |
| Function | Bulb, front fog light |
| Base design light bulb | BAY9s |
| for OE number | 64136 |
Additional Information
- ECE - H21W
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H21w |
| Title | 12V 21W MCC BAY9s Miniature Bulb |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 21 W |
| Type | Bulb, front fog light |
| Function | Bulb, front fog light |
| Base design light bulb | BAY9s |
| for OE number | 64136 |
Additional Information
- ECE - H21W
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 148 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4418 |
| Height 1 | 73 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 148 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4418 |
| Height 1 | 73 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thickness | 13.8 mm |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thickness | 13.8 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 18 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Kasco |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 51 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 18 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Kasco |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 51 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 18 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Kasco |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 51 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 18 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Kasco |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 51 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 92 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| Seal Diameter | 57 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Height | 114 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Diameter | 92 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| Seal Diameter | 57 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Height | 114 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 57 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1433 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 57 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1433 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 142 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Akebono |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 142 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Akebono |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Akebono |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 35 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Akebono |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 35 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Akebono |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 35 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Akebono |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 35 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thickness | 14.5 mm |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thickness | 14.5 mm |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












