Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Length | 361 mm |
| Outer diameter | 116 mm |
| Thickness | 13 mm |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Length | 361 mm |
| Outer diameter | 116 mm |
| Thickness | 13 mm |
Important compatibility info
| Volume | 5 L |
| Oil Specification | FORD WSS-M2C934-B, Jaguar Land Rover STJLR.03.5005 |
| Grade | Multigrade |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| ACEA specification | C1 |
| Extra Description | NAPA C1 5W-30 LS |
| Capacity | 5 L |
| Packing Type | Bottle |
| Key Words | LS; Low SAPS; Synthetic |
| Title | Napa C1 5W-30 LS (5L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Provides high performance with excellent fuel efficiency
- Exceptional long term additive response
- Provides protection for diesel particulate filters and catalytic converters
- Particularly suitable for latest Mazda and Land Rover vehicles.
- ACEA C1
- FORD WSS-M2C934-B, Jaguar Land Rover STJLR.03.5005
Important compatibility info
| Volume | 5 L |
| Oil Specification | FORD WSS-M2C934-B, Jaguar Land Rover STJLR.03.5005 |
| Grade | Multigrade |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| ACEA specification | C1 |
| Extra Description | NAPA C1 5W-30 LS |
| Capacity | 5 L |
| Packing Type | Bottle |
| Key Words | LS; Low SAPS; Synthetic |
| Title | Napa C1 5W-30 LS (5L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Provides high performance with excellent fuel efficiency
- Exceptional long term additive response
- Provides protection for diesel particulate filters and catalytic converters
- Particularly suitable for latest Mazda and Land Rover vehicles.
- ACEA C1
- FORD WSS-M2C934-B, Jaguar Land Rover STJLR.03.5005
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 109 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 64 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/496 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 109 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 64 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/496 |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 90 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Height | 124 mm |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 90 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Height | 124 mm |
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Opening Temperature | 105 °C |
| Additional Information | with temperature sensor |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Fits thermostat with opening temperature | 105 °C |
| Temperature range to | 105 °C |
| for OE number | 11530150976 |
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Opening Temperature | 105 °C |
| Additional Information | with temperature sensor |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Fits thermostat with opening temperature | 105 °C |
| Temperature range to | 105 °C |
| for OE number | 11530150976 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2549 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2549 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2548 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2548 |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 52 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 52 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 52 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 52 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 88 mm |
| Height | 154 mm |
| Inner diameter | 21 mm |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 88 mm |
| Height | 154 mm |
| Inner diameter | 21 mm |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Brake System | TRW |
| Inner Brake Drum Diameter | 172 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 32 mm |
| Brake System | TRW |
| Inner Brake Drum Diameter | 172 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 102 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Height 1 | 50 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 95 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/1243 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 102 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Height 1 | 50 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 95 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01119/1243 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














