Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 12.5 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 12.5 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 114 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 91 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4485 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 114 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 91 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4485 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 123 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Sumitomo |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | 90R - 01108/459 |
| Height 1 | 58 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 123 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Sumitomo |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | 90R - 01108/459 |
| Height 1 | 58 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 125 mm. 37 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 37 mm |
| Outer diameter 1 | 125 mm |
| Width 1 | 37 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Diameter | 125 mm. 37 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 37 mm |
| Outer diameter 1 | 125 mm |
| Width 1 | 37 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 180 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 69 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4724 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 180 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 17 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 69 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4724 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 123 mm |
| Additional Information | with spring |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 56 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 170 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0630/0181 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 123 mm |
| Additional Information | with spring |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 56 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 170 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0630/0181 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 40 mm |
| Brake System | Sumitomo |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 40 mm |
| Brake System | Sumitomo |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 262 mm |
| Outer diameter | 132 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 16 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 16 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 262 mm |
| Outer diameter | 132 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 16 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 16 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 356 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 531 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 356 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 531 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 356 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Diameter | 50 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Height | 531 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 356 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Diameter | 50 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Height | 531 mm |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 361 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 52 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Height | 521 mm |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 361 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 52 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Height | 521 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 06F121011 |
| Number of Teeth | 23 |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 52 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 06F121011 |
| Number of Teeth | 23 |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 52 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 12mm Banjo |
| Length 1 | 215 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, outer |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 12mm Banjo |
| Length 1 | 215 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Specification | Caterpillar ECF-3, Cummins CES 20086, IVECO 18-1804 TLS E6, MAN M3777, M3677, MB-228.31, MB-228.51, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA Low Ash, VOLVO VDS-4.5 |
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA LC 5W-30 LS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa LC 5W-30 LS |
| ACEA specification | E6, E7, E9 |
| API specification | CK-4 |
Additional Information
- Excellent cold starting properties
- Extended oil drain capabilities
- Low oil consumption
- Compatible with after-treatment devices
- Exceptional fuel saving benefits
- ACEA E6, E7, E9, API CK-4
- CATERPILLAR ECF-3, CUMMINS CES 20086, IVECO 18-1804 TLS E6, MAN M3777, M3677, MERCEDES-BENZ MB-228.51, MB-228.31, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA Low Ash, VOLVO VDS-4.5
Important compatibility info
| Specification | Caterpillar ECF-3, Cummins CES 20086, IVECO 18-1804 TLS E6, MAN M3777, M3677, MB-228.31, MB-228.51, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA Low Ash, VOLVO VDS-4.5 |
| Capacity | 5 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA LC 5W-30 LS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa LC 5W-30 LS |
| ACEA specification | E6, E7, E9 |
| API specification | CK-4 |
Additional Information
- Excellent cold starting properties
- Extended oil drain capabilities
- Low oil consumption
- Compatible with after-treatment devices
- Exceptional fuel saving benefits
- ACEA E6, E7, E9, API CK-4
- CATERPILLAR ECF-3, CUMMINS CES 20086, IVECO 18-1804 TLS E6, MAN M3777, M3677, MERCEDES-BENZ MB-228.51, MB-228.31, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA Low Ash, VOLVO VDS-4.5
Important compatibility info
| Outer diameter | 112 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Length | 365 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 11.5 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 112 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Length | 365 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 11.5 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














