Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 421 mm |
| Outer diameter | 158 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 13.5 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 421 mm |
| Outer diameter | 158 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 13.5 mm |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2772 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2772 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2771 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2771 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 145 mm |
| Additional Information | with spring |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 61 mm |
| Connector Shape | round |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 200 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/0036 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 145 mm |
| Additional Information | with spring |
| Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Height 1 | 61 mm |
| Connector Shape | round |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | 200 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/0036 |
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Outer diameter | 142 mm |
| Length | 263 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 14.2 mm |
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Outer diameter | 142 mm |
| Length | 263 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 14.2 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 391 mm |
| Outer diameter | 145 mm |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13.5 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 391 mm |
| Outer diameter | 145 mm |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13.5 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 7 |
| for OE number | 03C121005N |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 7 |
| for OE number | 03C121005N |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 65 mm |
| Height 2 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1676 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 155 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 65 mm |
| Height 2 | 59 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1676 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 26 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 26 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Thickness | 12.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 381 mm |
| Outer diameter | 126 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Thickness | 12.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 381 mm |
| Outer diameter | 126 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2451 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2451 |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7024 |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7024 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 349 mm |
| Outer diameter | 108 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 11 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 11 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 349 mm |
| Outer diameter | 108 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 11 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 11 mm |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Outer diameter | 106 mm |
| Length | 273 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 12.5 mm |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Outer diameter | 106 mm |
| Length | 273 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 12.5 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














