Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 11.5 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 11.5 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
| for OE number | 1610040110 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 87 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
| for OE number | 1610040110 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 87 mm |
Important compatibility info
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Distance to first groove | 9 mm |
Important compatibility info
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Distance to first groove | 9 mm |
Important compatibility info
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Diameter | 85 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 42 |
| Seal Diameter | 77 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 25 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Diameter | 85 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 42 |
| Seal Diameter | 77 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 25 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 128 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 82 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4134 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 128 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 82 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0108/4134 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | 90R - 01108/615 |
| Height 1 | 58 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 132 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | TRW |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | 90R - 01108/615 |
| Height 1 | 58 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Distance to first groove | 8 mm |
Important compatibility info
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Distance to first groove | 8 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Width | 21 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Inner diameter | 41 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Width | 21 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Inner diameter | 41 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 30 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 30 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 26 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 26 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shape/Form | Conical |
Important compatibility info
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shape/Form | Conical |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 30 mm |
| Outer diameter | 260 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0009 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 30 mm |
| Outer diameter | 260 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0009 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 57 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 254 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 57 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 254 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














