Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 530 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 530 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 123 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Brake System | Advics |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 58 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1322 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 123 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Brake System | Advics |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 58 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1322 |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 51 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 51 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 51 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 51 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 149 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 52 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/466 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 149 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 52 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/466 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 133 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 56 mm |
| Height 2 | 66 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 02A0108/5147 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 133 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Brake System | Bosch |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 56 mm |
| Height 2 | 66 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R - 02A0108/5147 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 406 mm |
| Outer diameter | 116 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 12.8 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 406 mm |
| Outer diameter | 116 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness | 12.8 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 321 mm |
| Outer diameter | 142 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 11.8 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 321 mm |
| Outer diameter | 142 mm |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness/Strength 1 | 12 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 11.8 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1326342 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1326342 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Bulb Type | H4 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 55/60 W, 60/55 W |
| Type | Bulb, headlight |
| Function | Bulb, headlight |
| Base design light bulb | P43t |
| Title | NAPA H4 200 12V 60/55W P43T |
Additional Information
- +200% brighter H4 performance halogen upgrade bulb
- More light on the road ahead improving driver visibility
- Up to 3700K Bright White Light, Improving Vehicle Styling
- Direct replacement for standard halogen bulb
- E-Marked and Road Legal
- H4 Halogen Headlight Dipped Beam Main Beam
Important compatibility info
| Bulb Type | H4 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 55/60 W, 60/55 W |
| Type | Bulb, headlight |
| Function | Bulb, headlight |
| Base design light bulb | P43t |
| Title | NAPA H4 200 12V 60/55W P43T |
Additional Information
- +200% brighter H4 performance halogen upgrade bulb
- More light on the road ahead improving driver visibility
- Up to 3700K Bright White Light, Improving Vehicle Styling
- Direct replacement for standard halogen bulb
- E-Marked and Road Legal
- H4 Halogen Headlight Dipped Beam Main Beam
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 283 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 52 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 455 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 283 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 52 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 455 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 566 mm |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2640 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 566 mm |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2640 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 40 mm |
| Outer diameter | 257 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 98 mm |
| Centering Diameter | 59 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0250/0535 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 40 mm |
| Outer diameter | 257 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 98 mm |
| Centering Diameter | 59 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0250/0535 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 138 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Akebono |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 55 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1435 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 138 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Akebono |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Height 1 | 55 mm |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-01108/1435 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 41 mm |
| Width | Pads: 133 mm |
| Outer diameter | Discs: 236 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 20 mm |
| Number of Holes | Discs: 6 |
| Brake System | Pads: Akebono |
| Wear Warning Contact | Pads: not prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 100 mm |
| Centering Diameter | Discs: 59 mm |
| Height 1 | Pads: 49 mm |
| Manufacturer | CHEVROLET DAEWOO |
| Model | AVEO KALOS |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 41 mm |
| Width | Pads: 133 mm |
| Outer diameter | Discs: 236 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 20 mm |
| Number of Holes | Discs: 6 |
| Brake System | Pads: Akebono |
| Wear Warning Contact | Pads: not prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 100 mm |
| Centering Diameter | Discs: 59 mm |
| Height 1 | Pads: 49 mm |
| Manufacturer | CHEVROLET DAEWOO |
| Model | AVEO KALOS |
| Rotor Style | Discs: Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











