Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 141 mm |
| Core Length | 290 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 141 mm |
| Core Length | 290 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | 922001HP0C |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | 922001HP0C |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 94 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 94 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with top |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with top |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | White |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | White |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Material | Aluminium |
| Height | 165 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Material | Aluminium |
| Height | 165 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















