Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Core Length | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 16 |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 36 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 36 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Vehicle Equipment | for vehicles with automatic climate control |
| Type | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Socket colour | Brown |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Vehicle Equipment | for vehicles with automatic climate control |
| Type | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Socket colour | Brown |
Important compatibility info
| for OE number | 9703507000 |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| for OE number | 9703507000 |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 76 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 76 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Thread Size | M14x1,5 |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Thread Size | M14x1,5 |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 13 |
| Additional Information 2 | without filter |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 122 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 13 |
| Additional Information 2 | without filter |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 122 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













