Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Suitable for plug | Female, Charging coupler type 1 |
| Phases | 1 |
| Plug Type | BS 1363, Charging plug type 1 |
| Max. charging current | 16 A |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Rated Power | 3.7 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 13A T1 FEMALE-UK PLUG W/CONTROLLER 5M |
| Additional Information | with control unit |
| Current Strength | 16 A |
Additional Information
- Storage Bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Suitable for plug | Female, Charging coupler type 1 |
| Phases | 1 |
| Plug Type | BS 1363, Charging plug type 1 |
| Max. charging current | 16 A |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Rated Power | 3.7 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 13A T1 FEMALE-UK PLUG W/CONTROLLER 5M |
| Additional Information | with control unit |
| Current Strength | 16 A |
Additional Information
- Storage Bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 47 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 166 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 47 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 166 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | with reservoir |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 131 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | with reservoir |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 131 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Diameter | 260 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 260 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 152 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 152 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 260 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 260 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Pressure | 90 bar |
| for steering manufacturer | Unisia |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Number of Ribs | 4 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Pressure | 90 bar |
| for steering manufacturer | Unisia |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Number of Ribs | 4 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Pulleys | without belt pulley |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














