Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with Airmatic DC |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with Airmatic DC |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 44 |
| Length | 723 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 44 |
| External Teeth, Diff.Side | 42 |
| Length 2 | 776 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 44 |
| Length | 723 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 44 |
| External Teeth, Diff.Side | 42 |
| Length 2 | 776 mm |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Delco |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Delco |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| Length | 500 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| Length | 500 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| Length | 820 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length 2 | 375 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| Length | 820 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length 2 | 375 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 589 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Length 2 | 626 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 589 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Length 2 | 626 mm |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HITACHI |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HITACHI |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Additional Information | without reservoir |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Pressure | 120 bar |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| for OE number | 8K0145153F |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Additional Information | without reservoir |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Pressure | 120 bar |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| for OE number | 8K0145153F |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 120 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 120 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 200 A |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 200 A |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














