Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| for OE number | TG12C125 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| for OE number | TG12C125 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Diameter | 276 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 276 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 124 |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 124 |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Length | 868 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Length | 868 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 801 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 21 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 801 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 21 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 130 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 130 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 110 A |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 110 A |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 7 |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| for OE number | 102211-2310 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 7 |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| for OE number | 102211-2310 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 140 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 140 bar |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














