Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Categories
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Alternator Charge Current | 115 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Alternator Charge Current | 115 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | TOYODA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | TOYODA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| for OE number | MR145619 |
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| for OE number | MR145619 |
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 140 bar |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 140 bar |
Important compatibility info
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 22 kW |
| Voltage | 415 V |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Title | EV Charging Cable - 32A 3 PHASE T2 FEMALE- T2 MALE 5M |
| Phases | 2 |
| Max. charging current | 32 A |
| Current Strength | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 22 kW |
| Voltage | 415 V |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Title | EV Charging Cable - 32A 3 PHASE T2 FEMALE- T2 MALE 5M |
| Phases | 2 |
| Max. charging current | 32 A |
| Current Strength | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| for OE number | 2052Z1 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| for OE number | 2052Z1 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 10 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 10 |
Important compatibility info
| Voltage | 415 V |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 22 kW |
| Phases | 2 |
| Title | EV Extension Cable - 32A 3 PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Current Strength | 32 A |
| Max. charging current | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Voltage | 415 V |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 22 kW |
| Phases | 2 |
| Title | EV Extension Cable - 32A 3 PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Current Strength | 32 A |
| Max. charging current | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 100 bar |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 100 bar |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














